Yetişkinlerde ânı yaşamak ve dindarlık ilişkisi (Bolu örneği)
The relationship between seizing the moment and religiosity in adults (Bolu sample)
- Tez No: 627164
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN İBRAHİM YEĞİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırmanın amacı yetişkin bireylerde ânı yaşamak ve dindarlık düzeyi arasındaki ilişkiyi ele almaktadır. Bununla birlikte demografik değişkenlerin sonuç üzerinde herhangi bir etkisinin olup olmadığı incelenmiştir. Çalışmada nicel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak bireylerin dindarlık düzeyini ölçmek için“Ok-Dini Tutum Ölçeği”, bireylerin ânı yaşama düzeyini ölçmek için ise“Ânı Yaşama Ölçeği (AYÖ)”kullanılmıştır. Ölçek maddelerinden oluşan anket formuna bazı demografik değişkenleri değerlendirmek amacıyla kişisel bilgi formu da eklenmiştir. Araştırmanın örneklemini Bolu ilinde ikamet eden veya burada yükseköğrenim gören 20-55 yaş arası 510 yetişkin oluşturmaktadır. Çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde kavramsal çerçeve yer almaktadır. Bu bölümde an ve ânı yaşamaya dair tanımlara, yetişkinlik dönemi, din ve dindarlık kavramlarına yer verilmiştir. İkinci bölümde araştırmanın modeli, evreni, veri toplama araçları, verilerin toplanması hakkında bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümü ise araştırma sonucunda elde edilen bulgular ve bunlara yönelik yapılan değerlendirmeler oluşturmaktadır. Bulgulara göre ânı yaşama düzeyi de dindarlık düzeyi de demografik değişkenlere göre farklılık göstermektedir. Dindarlık ve ânı yaşama yönelimi arasında pozitif bir ilişki vardır. Dindarlık arttıkça yönelim düzeyi de artmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the relationship between seizing the moment and the level of religiosity in adults. At the same time, it has been examined whether demographic variables have any effect on the result or not. Quantitative research method has been used in the study. As a data collection tool, the“ArrowReligious Attitude Scale”has been used to measure the level of religiosity of the individuals, and the“Seizing the Moment Scale”has been used to measure the level of seizing the moment. Also, a personal information form has been added to the questionnaire consisting of scale items in order to evaluate some demographic variables. The sample of the study consists of 510 adults between the ages of 20-55 who reside in Bolu or have higher education there. The study consists of three main parts. In the first part, there is the conceptual framework. In this section, the definitions of the moment and seizing the moment, the concepts of adulthood, religion and religiosity are included. In the second part, information has been given about the research model, universe, data collection tools and information about data collection. The third part consists of the findings obtained as a result of the research and the evaluations made for them. According to the findings, the level of seizing the moment and the level of religiosity differ according to demographic variables. There is a positive relationship between religiosity and the tendency to seize the moment. As religiosity increases, the level of orientation also increases.