Üniversite gençliğinde görülen kaygının giderilmesinde sporun etkisi
- Tez No: 59952
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZIM EKREN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
ÖZET Araştırmada üniversite gençliğinde görülen kaygının giderilmesinde sporun et kileri sonucu amaçlanmıştır. Araştırma örneklemini Konya Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesinin 7 farklı bölümünde okuyan 311 spor yapmayan öğrenci oluşturmuştur. Araştırmada sürekli kaygı ölçeği (STAI) kullanılmıştır. Kontrol, deney ve gönüllüler grubuna uygulanan spor etkinliklerin sonucu değerlendirilmiştir. Bunun sonucunda cinsiyet değişkeni açısından kız öğrencilerin kaygı düzeyleri erkeklere oranla daha yüksek tespit edilmiş tir. Spor etkinliklerinin her iki cinsin kaygı düzeylerinde düşme etkisi yaptığı gözlenmiştir. Yaş değişkenine göre başlangıçta birbirine yakın kaygı düzeyi görülmüştür. Spor etkinliklerinin tüm yaş, kategorileri, kaygı düzeylerinde azalma meydana getirdiği ortaya çıkmıştır. Söz konusu azalma 19-20 yaş grubunda en yüksek düzeydedir. Branş değişkenine göre, spor etkinlikleri kaygının azaltılmasında etkin bir rol oynamıştır. Bu etki müzik branş öğrencilerinde en olumlu düzeyde olmuştur. Gönüllü katılan grubun kaygı düzeyinde de spor etkinlikleri sonucunda azalma olmuştur. Deney ve gönüllüler grubu arasında benzer netice alınması uygulanan spor etkinliklerinin olumlu katkısının göstergesidir. Bu araştırma sonucunda, spor etkinliklerinin üniversite gençliğinde görülen kaygının giderilmesinde çok etkin bir rol oynadığı tespit edilmiştir. n
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this research the result of sport's effects has been aimed at eliminating the anxiety common among the university youth. 311 students who are not involved with sports and studying in 7 different de partments of Education Faculty of Konya Selçuk University have formed the exempli fication of the research. Anxiety Standart (STAT) has always been used in the re search. The result of the sport activities applied to the groups of control, experiment and voluntaries has been evaluated. As a result of this, the anxiety level of female students has been found to be higher when compared to males' from the gender vari able point. It has been observed that sport activities have caused a decrease in the anxiety level of both sexes. According to the age variable, a similar level of anxiety has been seen at the beginning. It has appeared that the sport activities have caused a decrease in all age categories and anxiety levels. The decrease mentioned has its high est level in 19-20 age group. According to the field variable, the sport activities have played an effective role in reducing anxiety. This effect has been at the most positive level on the students of music field. There has also been a decrease in the anxiety level of the group participated voluntarily. This similar result obtained between the experiment and the voluntary groups points out the positive contribution of the ap plied sport activities. As a result of this research, it has been determined that sport activities have played a very significant role in eliminating the anxiety common among the university youth. m