Yetişkinlerde yetersizlik duygusu ve dindarlık ilişkisi (Bolu örneği)
The relationship between inferiority feeling and religiosity in adults (Bolu sample)
- Tez No: 627165
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN İBRAHİM YEĞİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırma yetişkin bireylerde yetersizlik duygusu ve dindarlık arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu bağlamda cinsiyet, yaş, meslek, kardeş sayısı gibi kişisel ve demografik özellikler açısından da bu ilişki ele alınmıştır. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel ve betimsel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini Bolu'da ikâmet eden veya eğitimini sürdüren 516 yetişkin oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama araçları olarak Yetersizlik Duygusu Ölçeği, Ok-Dindarlık Ölçeği ve Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Üç ana başlıktan oluşan çalışmada ilk bölümde kavramsal çerçeveye yer verilmiştir. Bu bölümde yetersizlik duygusu, dindarlık ve yetişkin kavramları ele alınmıştır. İkinci bölümde çalışmanın modeli, evreni, veri toplama araçları, verilerin toplanması hakkında bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde araştırmanın neticesinde elde edilen bulgular ve bunlara yönelik değerlendirmeler bulunmaktadır. Araştırmanın bulgularına göre yetersizlik duygusu ve dindarlık düzeyi demografik değişkenlere göre farklılık göstermektedir. Dindarlık düzeyi ile yetersizlik duygusu arasında negatif yönlü orta derecede bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Dindarlık düzeyi arttıkça yetersizlik duygusunun azaldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The relation between feelings of inferiority and religiosity in adults is studied in this research. This relation was also analyzed in terms of personal and demographic aspects including gender, age, occupation, as well as the number of siblings in this context. This research applied a relational and descriptive survey approach, which is a quantitative research method. The survey's sample includes 516 participants who live in Bolu and are pursuing higher education. The study collected data by using the Feeling of Inferiority Scale, Ok-Religiousness Scale, and Personal Information Form. The cognitive framework is in cluded in the first part of the research, which has three primary headings. The themes of inferiority, religion, and adulthood are discussed in this part. The study's model, environment, data gathering techniques, and data collection are all discussed in the second part. The findings and assessments collected as a consequence of the research are presented in the third part. According to the findings of the study, demographic characteristics influence in dividual's feeling of inferiority and level of religiosity. There is a moderately strong correlation between religion and feelings of inferiority. It was found that as individual's level of religion increased, so did their feeling of inferiority.