Öğretmenlerin kültürel değer algıları ve örgütsel politika algıları arasındaki ilişkide sosyal kimliğinin aracı rolü
The mediating role of social identity in the relationship between teachers' cultural value and organizational political perceptions
  1. Tez No: 627174
  2. Yazar: DİDEM ÇELİK YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKAN ARGON
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 336
Özet
Bu araştırmanın amacı, öğretmenlerin kültürel değer algıları ve örgütsel politika algıları arasındaki ilişkide sosyal kimliklerinin aracı rolünün araştırılmasıdır. Bu amaç doğrultusunda, araştırma açıklayıcı ilişkisel araştırma modelinde tasarlanmıştır. Araştırmanın çalışma evrenini, Düzce ili merkez ve ilçelerindeki kamuya bağlı eğitim kurumlarında çalışmakta olan 976 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Bireysel Kültürel Değerler Ölçeği, Örgütsel Politika Algısı Ölçeği ve Öğretmenlerin Sosyal Kimlik Algısı Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmanın verileri, 2021-2022 eğitim öğretim yılında araştırmacı tarafından toplanmış ve verilerin analizinde açıklayıcı ve doğrulayıcı faktör analizi, korelasyon analizi, betimleyici istatistikler, yapısal eşitlik modeli ve bootstrapping işlemi kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen sonuçlar, öğretmenlerin bireysel kültürel değer algılarının örgütsel politika algılarını negatif yönde, sosyal kimlik algılarını ise pozitif yönde ve anlamlı şekilde açıkladığını gösterirken; sosyal kimlik algılarının da örgütsel politika algılarını negatif yönde ve anlamlı olarak açıkladığını ortaya koymuştur. Ayrıca araştırmada, öğretmenlerin kültürel değer algıları ile örgütsel politika algıları arasındaki ilişkide sosyal kimlik algılarının kısmi aracılık rolü oynadığı sonucuna ulaşılmıştır. Bootstrapping işlemi ile elde sonuçlar da bu dolaylı etkinin istatistiksel olarak anlamlı olduğunu göstermiştir. Elde edilen bulgular ilgili alanyazın doğrultusunda tartışılmış, gelecek araştırmalara ve uygulamaya yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the mediating role of social identity in the relationship between teachers' cultural value perceptions and organizational policy perceptions. For this purpose, the research has been designed in the explanatory correlational research model. The study population of research consists of 976 teachers working in public educational institutions in Düzce. Cultural Values Scale, Perception of Organizational Politics Scale and Teachers' Social Identity Perception Scale have been used as data collection tools in the research. The data of the research were collected by the researcher in the 2021-2022 academic year. Explanatory and confirmatory factor analysis, correlation analysis, descriptive statistics, structural equation modeling, and bootstrapping have been used in the analysis of the research data. The results obtained in the research show that teachers' cultural value perceptions explain their perceptions of organizational politics in a negative way and their social identity perceptions in a positive and meaningful way; their social identity perceptions also explain the perceptions of organizational politics negatively and significantly. In addition, it has been concluded that teachers' social identity perceptions play a partial mediating role in the relationship between their cultural value perceptions and perceptions of organizational politics. Also, the results of the bootstrapping process show that this indirect effect is statistically significant. The findings have been discussed in line with the relevant literature, and suggestions have been made for future research and practice.