Matematik öğrenme güçlüğü olan öğrencilere sözlü problem çözme becerisinin öğretiminde sanal-yarı somut-soyut öğretim dizisinin etkililiği: Karma yöntemler araştırması
The effectiveness of virtual-representational-abstract instructional sequence in teaching word problem solving skills to students with mathematics learning disabilities: Mixed methods research
- Tez No: 627182
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET YIKMIŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zihin Engelliler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 219
Özet
Bu araştırmada a) matematik öğrenme güçlüğü olan öğrencilere sözlü problem çözme becerisinin edinimi, kalıcılığı ve genellemesinde sanal-yarı somutsoyut (VRA) öğretim dizisinin etkililiğinin belirlenmesi, b) matematik öğrenme güçlüğü olan öğrencilerin sözlü problem çözme sürecinde yaptıkları hata türlerinin ve sıklıklarının belirlenmesi ile bu hataların azaltılmasında VRA öğretim dizisinin rolünün incelenmesi, c) VRA öğretim dizisinin etkisini anlamada, matematik öğrenme güçlüğü olan öğrencilerin sözlü problem çözme başarı düzeyleri ile hatalarının azalmasında müdahalenin rolüne ilişkin meta-çıkarımlar yapılması amaçlanmaktadır. Eş zamanlı karma yöntemler araştırma deseni kullanılarak gerçekleştirilen bu araştırmaya, matematik öğrenme güçlüğü olan ve yaşları 12 ile 13 arasında değişen üç erkek öğrenci katılmıştır. Araştırma sürecinde nicel veriler görsel analiz ve etki büyüklüğü hesaplamalarıyla, nitel veriler ise içerik analizi yöntemiyle analiz edilmiştir. Araştırma sonuçları matematik öğrenme güçlüğü olan öğrencilere sözlü problem çözme becerisinin ediniminde VRA öğretim dizisinin etkili olduğunu, öğrencilerin iki aşamalı sözlü problem çözme becerisi öğretiminde gösterdikleri performansları üç aşamalı sözlü problemlere genelleyebildiklerini ve müdahale sona erdikten 1, 2, 3 ve 4 hafta sonra öğrencilerin sözlü problem çözme becerilerini sürdürdüklerini göstermektedir. Araştırmanın sosyal geçerlik verileri ise, matematik öğrenme güçlüğü olan öğrencilerin VRA öğretim dizisine ilişkin olumlu görüşlerini yansıtmaktadır. Ayrıca, öğrencilerin problem çözme sürecinde en çok anlama, dönüştürme ve süreç becerileri ile ilgili hatalar yaptıkları belirlenmiştir. Matematik öğrenme güçlüğü olan öğrencilerin sözlü problem çözme sürecinde yapmış oldukları hataları azaltmada VRA öğretim dizisinin önemli bir rolü olduğu gözlenmiştir. Bu bağlamda araştırma sonuçları, VRA öğretim dizisinin matematik öğrenme güçlüğü olan öğrencilerin sözlü problem çözme başarı düzeylerini artırdığını ve hata yapma olasılığını azalttığını göstermektedir. ANAHTAR KELİMELER: Matematik Öğrenme Güçlüğü, Sanal-Yarı SomutSoyut Öğretim Dizisi, Sanal Manipülatifler, Sözlü Problemler, Karma Yöntemler Araştırması
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to a) determine the effectiveness of virtualrepresentational-abstract (VRA) instructional sequence in the acquisition, maintenance and generalization of word problem solving skills of students with mathematics learning disabilities, b) determine the types and frequencies of errors made by students with mathematics learning disabilities in the word problem solving process and examine the role of VRA instructional sequence in reducing these errors, c) make meta-inferences about the role of intervention in understanding the effect of VRA instructional sequence on the word problem solving success levels and reducing errors of students with mathematics learning disabilities. Three male students with mathematics learning difficulties, aged between 12 and 13, participated in this study, which was conducted using a convergent mixed methods research design. In the research process, quantitative data were analyzed by visual analysis and effect size calculations, and qualitative data were analyzed by content analysis method. The results of the study showed that the VRA instructional sequence was effective in the acquisition of word problem solving skills by students with mathematics learning disabilities, the students were able to generalize their performances in two stage word problem solving skills instruction to three-stage word problems, and the students maintained their word problem solving skills 1, 2, 3 and 4 weeks after the intervention ended. The social validity data of the study reflected the positive views of students with mathematics learning disabilities about the VRA instructional sequence. In addition, it was determined that students mostly made errors related to comprehension, transformation and process skills in the problem solving process. It was observed that the VRA instructional sequence had an important role in reducing the errors made by students with mathematics learning disabilities in the word problem solving process. In this context, the results of the study show that the VRA instructional sequence increases the word problem solving achievement levels of students with mathematics learning disabilities and reduces the possibility of making errors. KEYWORDS: Mathematics Learning Disabilities, Virtual-RepresentationalAbstract Teaching Sequence, Virtual Manipulatives, Word Problems, Mixed Methods Research