Rehber öğretmen tarafından sunulan Kendini Yönetme Stratejileri Mobil Uygulaması (KYS-MU)'nın kaynaştırma yoluyla eğitim alan öğrencilerin dersle ilgilenme davranışları üzerindeki etkisi
The effect of the Self-Management Strategies Mobile Application (KYS-MU) offered by the school counselors, on the on-task behavi̇or of the students who receive education through inclusion/integration
- Tez No: 627183
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİF SAZAK DUMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zihin Engelliler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Bu araştırmanın amacı, rehber öğretmenler tarafından sunulan 'Kendini Yönetme Stratejileri Mobil Uygulaması (KYS-MU)'nın kaynaştırma/bütünleştirme yoluyla eğitim alan öğrencilerin dersle ilgilenme davranışlarını sergilenme oranı üzerindeki etkisini belirlemektir. Araştırmada tek-denekli araştırma desenlerinden Değişen Ölçütler Modeli kullanılmıştır. Araştırmaya iki rehber öğretmen ve dördüncü sınıfta eğitim gören kaynaştırma/bütünleştirme yoluyla eğitim alan iki öğrenci katılmıştır. İlk olarak rehber öğretmenlerle Kendini Yönetme Stratejileri ve bu stratejileri öğrencilere nasıl öğretecekleri konularında beş oturumdan oluşan öğretmen eğitimi gerçekleştirilmiştir. Eğitim tamamlandıktan sonra araştırmanın uygulama sürecine başlanmıştır. Rehber öğretmenler katılımcı öğrencilere 'KYS-MU Kullanma Becerisinin Öğretim Planı' ile KYS-MU'nun kullanımı öğretmiş ve uygulama oturumlarını gerçekleştirmişlerdir. Araştırma sonunda elde edilen bulgular incelendiğinde rehber öğretmenlerin müdahale uygulamasını başarılı şekilde yürüttükleri görülmüştür. KYS-MU'nun katılımcı öğrencilerin dersle ilgilenme davranışları sergileme oranlarının artmasında etkili olduğu, uygulama bittikten sonraki eğitim öğretim döneminde gerçekleştirilen izleme oturumlarında da katılımcıların bu becerilerini koruyabildikleri görülmüştür. Gerçekleştirilen genelleme oturumlarında katılımcı öğrencilerin KYS-MU'yu farklı derslerde kullanarak dersle ilgilenme davranışları sergileme oranlarını artırmışlardır. Araştırmanın sosyal geçerlik bulguları rehber öğretmenlerin, sınıf öğretmenlerinin ve öğrencilerin KYS-MU'ya ilişkin olumlu görüşler ifade ettiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the effect 'Self-Management Strategies Intervention Application (KYS-MU)'offered by school councelors, on the rate of on-task behavior of the students who receive education through inclusion/integration. One of the single-subject research designs, the Changing Criteria Model was used in this research. Two school counselor and two fourth-grade students who received education through inclusion/integration participated in the research. First, school counselors had five sessions of training about Self-Management Strategies and how to teach these strategies to students. After the training was completed, the implementation process of the research started. School counselors taught students how to use KYS-MU with the 'Teaching Plan of Using KYS-MU Skills'and conducted the application session. When the results were examined at the end of the research, it was seen that the school counselors carried out the intervention successfully. It has been observed that KYS-MU is effective on increasing on-task behavior of the students. In the next education period, in the follow-up session, it was observed that the participants were able to maintain these skills. In the generalization sessions, students increased their on-task behaviors in different lessons by using KYS-MU. The social validity results of the study shows that school counselors, classroom teachers and students expressed positive opinions about KYS-MU.