EEG data classification using multilinear regression model
Çoklu doğrusal regresyon modeli kullanarak EEG verilerinin sınıflandırılması
  1. Tez No: 627216
  2. Yazar: AYŞE AKGÜN DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ADEMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoistatistik, Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Biostatistics, Bioengineering, Biotechnology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Biyo-Medikal Mühendislik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Beyin Bilgisayar Arayüzleri (BCI), kişilerin, sinir sistemlerini kullanmaksızın, elektromekanik veya nöroprostetik bir cihazı bilgisayar yardımıyla denetlemelerini sağlayan sistemlerdir. Kafaderisi üzerine yerleştirilen elektrotlardan elde edilen ve Elektroansefalogram (EEG) adı verilen elektriksel kayıtlar sayesinde beyin dokuları hakkında bilgi edinebilmek mümkündür. Farklı bölgelere yerleştirilen elektrotlar çevrelerindeki elektriksel aktiviteyi yakalayabilmektedirler. BCI sistemleri, beyin sinyallerinin barındırdığı motor veya bilişsel etkinlik bilgisini tanımlayıp çevrede bulunan cihazları harekete geçirebilmek için, bu elektrotlardan elde edilen elektriksel sinyalleri birleştirerek, sinyal işleme ve yapay öğrenme algoritmaları kullanırlar. Duygu tahmini, genellikle beyin bilgisayar arayüzü uygulamalarında insan ve makine arasındaki iletişimi geliştirmek ve denetlemek için kullanılır. Doğru duygu analizi için en yaygın kullanılan yöntem olan beyin elektriksel aktivitesine dayalı duygu tahmini çalışmaları son yıllarda ivme kazanmıştır. Bu tez çalışmasında, duygusal anlamda hoş ve nahoş resimlerle karşılaşan normal deneklerden alınan çok kanallı EEG verileri çoklu doğrusal regresyon algoritması ile sınıflandırılmıştır. Sonuçlar, Destek Vektörü Makinesi (SVM) sonuçları ile karşılaştırılarak doğrulukta daha iyi olduğu kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Brain Computer Interfaces (BCI) are systems that facilitate people to use a computer, to control an electromechanical or a neuroprosthetic device without using their motor nervous system. It is possible to obtain an information about the brain tissues with electrodes placed on the skull which record the electrical activity called electroencephalogram (EEG) . The electrodes placed in dierent regions capture the activity in their neighborhood. BCI systems combining the electrical signals from these electrodes use signal processing and machine learning algorithms to identify the motor or the cognitive activity that is embedded in the brain signals so as to mobilize the peripheral devices according to the information gathered. Emotion estimation is often used in brain computer interface applications to improve and control the communication between man and machine. In recent years, emotion estimation studies based on brain electrical activity, which is the most widespread method used for accurate emotion analysis, have gained momentum. In this thesis study, multichannel EEG data taken from normal subjects who encountered emotionally pleasant and unpleasant pictures were classied with a multilinear regression algorithm. The results were compared with those of the Support Vector Machine (SVM) and proved to be better in accuracy.