Amino acid conjugated self-assembled molecules modified titanium surfaces
Amıno asit konjuge kendiliğinden düzenlenen moleküller ile modifiye edilmiş titanyum yüzeyler
- Tez No: 627224
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BORA GARİPCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Biyo-Medikal Mühendislik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu tez çalısmasında, kemik hasarlarının tedavisinde sık kullanılan bir malzeme olan titanyumun (Ti), kolay ve zaman tasarrufu saglayan bir yöntem ile yüzeyi modifiye edilerek biyouyumlulugunun artırılması amaçlanmıstır. Titanyum yüzeylerin modifikasyonu için 3-aminopropiltrietoksisilan molekülü 3 farklı çesit aminoasitle (histidin, lözin, triptofan) konjuge edilmistir. Yeni sentezlenen bu amido amino asitlerle yapılan modifikasyonlar ile yüzeylerde kendiliginden yönlenebilen tek tabakalar olusturulmustur. 3 farklı aminoasitle modifikasyonun ardından, yüzeylerde hidrofilik ve hidrofobik bölgeler yaratmak amacıyla 2 amino asit seçilmis (histidin ve lözin) ve bu aminoasitler farklı derisimlerde (v/v, 80:20, 50:50, 20:80) karıstırılarak modifikasyonlar gerçeklestirilmistir. Yüzeylerin karakterizasyonu için X ısını spektrofotometresi (XPS) ve su temas açısı ölçümleri yapılmıstır. Titanyumun biyouyumlulugunu artırması hedeflenen bu yöntemle olusturulan yüzeylerde hücre davranısını incelemek amacıyla; bu yüzeylerin üzerinde insan osteoblast hücreleri kültür edilmistir.
Özet (Çeviri)
The goal of this thesis is to increase biocompatibility of titanium (Ti) surfaces, which is an extensively used biomaterial in medicine, by an easy and timesaving surface modification procedure. For this purpose, 3-aminopropyltriethoxysilane (APTES) molecule was conjugated by 3 different amino acids (histidine, leucine, and tryptophan). Newly synthesized molecules were used to form amino acid conjugated self-assembled monolayers on titanium surface. After modification of the surfaces by each of the amido amino acids, histidine and leucine amino acids were chosen to make up hydrophilic and hydrophobic regions on the surface and they were mixed with changing concentrations (v/v, 80:20, 50:50, 20:80). X-ray photoelectron spectroscopy (XPS) analysis and water contact angle measurements were performed for the characterization studies of all of the modified surfaces. Human osteoblast cells culture studies were performed on the surfaces, which were modified by this method aimed at improving the biocompatibility of titanium, in order to investigate cell viability on the modified surfaces.