Döşemesiz ba merdivenlerin eğilme davranışının incelenmesi
Analaysis of the bending behavior of slabless reinforced stairs
  1. Tez No: 627223
  2. Yazar: YÜKSEL KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SABAHATTİN AYKAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
Döşemesiz merdivenler estetik görünümleriyle mimarları cezbetmekte ve bu nedenle özellikle iç mekân tasarımının ön planda olduğu durumlarda tercih edilmektedir. Ancak bu tür merdivenlerin betonarme tasarımı ve donatı detaylandırılması bazı analitik ve sezgisel yaklaşımlara dayanmaktadır. Bununla birlikte, analitik yöntemlerin kapsamlı deneysel araştırmalarla desteklenmediği görülmüştür. Bu çalışmada, döşemesiz merdivenlerin davranışı deneysel olarak incelenmiş, sonuçlar birbiriyle ve mevcut analitik yöntemlerle karşılaştırılmıştır. Araştırma, Gazi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Yapı Mekaniği Laboratuvarında deneysel olarak yürütülmüştür. Döşemesiz merdivenlerin tasarımında en sık kullanılan 4 farklı donatı düzenlemesi ve 3 farklı basamak/rıht kalınlığı deney parametreleri olarak ele alınarak toplam 12 adet 2/3 ölçekli deney elemanı üretilmiştir. Üretilen deney elemanları düzgün yayılı yükü benzeştirmesi amacıyla tek kaynaktan beslenen 4 adet krikonun eş zamanlı yüklemesi ile test edilmiştir. Sonuçlar deney elemanlarının rıht kalınlığının davranış üzerinde etkili olmadığını göstermiştir. Buna karşın basamak kalınlığının davranışı önemli ölçüde etkilediğini göstermiştir. Bununla birlikte, deney elemanlarında düzlem donatı kullanılması ile dayanımın 1,5 kat arttığı ve deney elemanlarında aderans kaybı olmadığı tespit edilmiştir. Döşemesiz merdivenlerle ilgili yapılan analitik çalışmada, düzlem donatı kullanılarak oluşturulan deney elemanlarına ait deneysel yük-deplasman sonuçları ile ACI-318'in deplasman kontörlü yaklaşımının uyumlu olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Slabless reinforced concrete stairs appeal to architects with their aesthetic appearance and are therefore preferred especially when the interior design is at the forefront. Analysis and design of such stairs are based on some analytical methods. However, these analytical methods were not supported by extensive experimental research. In this study, the behavior of slabless stairs has been experimentally examined, the results have been compared with each other and also with the existing analytical methods. The research carried out experimentally in Gazi University Engineering Faculty Civil Engineering Department Structural Mechanics Laboratory. 4 different reinforcement arrangements and 3 different steps/dock thicknesses have been used as test parameters, which were used most frequently in the design of the slabless stairs. The experimental elements produced were tested by simultaneous loading of 4 jacks fed from a single source in order to simulate uniformly distributed load. The results showed that the riser thickness of the experimental element was not effective on behavior. However, it has been shown that the tread thickness of experimental element significantly affects the behavior. At the same time, it has been observed that the strength increases 1,5 times and there is no loss of adherence in the experimental elements with the use of auxiliary straight bars in the experimental elements. In the analytical study on slabless stairs, it was observed that the experimental load-displacement results of the experimental elements created using auxiliary straight bars are compatible with the displacement approach of ACI-318.