Microwave application of pistachio nuts
Antepfıstığına mikrodalga uygulaması
  1. Tez No: 627227
  2. Yazar: SELMA KULPU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN BOZKURT, PROF. DR. MEDENİ MASKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gıda Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada, G (-) ve G (+) bakteri gruplarından, Escherichia coli ATCC 25922 ve Staphylococcus aureus ATCC 25923 ile 6,0 log kob/g aşılanmış pirinç antepfıstığının mikrodalga ısıtma sisteminin fiziksel, kimyasal ve mikrobiyal özellikleri üzerine etkileri sırasıyla incelenmiştir. Mikrodalga ısıtma koşullarını optimize etmek için yanıt yüzey yöntemi uygulanmıştır. Mikrodalgada uygulama zamanı (0-40 dk) ve uygulama gücü (90-330 W) bağımsız değişken olarak belirlenmiştir. S.aureus ve E.coli bakterileri sayısı, modelin cevap değişkenleridir. Mikrodalga işleminden sonra S.aureus, minimum 1,5 log kob/g, maksimum 4,0 log kob/g düşüş göstermiştir. Mikrodalga işleminden sonra E. coli, minimum yaklaşık 2,5 log kob/g ve maksimum 6 log kob/g düşüş göstermiştir. Optimum mikrodalga ısıtma koşulları minimum yanıt seviyesine göre belirlenmiştir. Optimum mikrodalga gücü, mikrodalgada işlem süresi, S.aureus sayısı ve nem içeriği sırasıyla 323,76 W, 37,90 dk, 2,28 log kob/g ve % 1,66 olarak hesaplanmıştır. Optimum mikrodalga gücü, mikrodalgada işlem süresi, E.coli ve küf ve maya sayısı, nem içeriği sırasıyla 330,00 W, 40,00 dk, -2,46 log kob/g, 1,91 log kob/g ve % 1,65 olarak hesaplanmıştır. Bu çalışmalara dayanarak, mikrodalganın gıdaların raf ömrünü artırabildiği ve kalitesini kontrol edebileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of microwave (MW) heating on physical, chemical and microbial properties of the inoculated (6 log cfu/g) chopped pistachios with Escherichia coli ATCC 25922 and Staphylococcus aureus ATCC 25923, from the G (-) and G (+) bacterial groups, respectively were investigated. Response surface methodology was applied for optimizing MW heating conditions. Number of S.aureus and E.coli microorganisms were the response variables of the model. S.aureus showed a minimum reduction of approximately 1.5 log and a maximum reduction of 4.0 log cfu/g after microwave treatment. E. coli showed a minimum 2.5 log cfu/g and a maximum decrease of 6 log cfu/g decrease after microwave. The optimum conditions of MW heating were based on the minimum levels of responses. The optimum MW power, MW treatment time for, S.aureus count and moisture content were estimated as 323.76 W, 37.90 min for, 2.28 log cfu/g and 1.66 % respectively. The optimum MW power, MW treatment time for, E.coli, mold and yeast count and moisture content were estimated as 330.00 W, 40.00 min for, -2.46 log cfu/g, 1.91 log cfu/g and 1.65 % respectively. Based on this study, it has been found that the microwave can increase shelf life and control its quality.