Sıralı cebirlerde sıra sürekli elemanlar ve ortomorfizm elemanlar
Order continuous elements and orthomorphism elements in ordered algebras
  1. Tez No: 627232
  2. Yazar: HÜMA GÜRKÖK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHRİ TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Analiz ve Fonksiyonlar Teorisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
A birimi e olan sıralı cebir olsun. Egor A. Alekhno The order continuity in ordered algebras isimli makalesinde A nın sıra sürekli elemanlarının ve ortomorfizm elemanlarının sınıflarını vermiş ve çalışmıştır. Bu tezde, önce bu makale göz önüne alınarak, sıra sürekli elemanların özellikleri incelenmiştir. Sonra, ortomorfizm elemanların ortomorfizm operatörlerin özelliklerine benzer özellikleri elde edilmiştir. A sıralı cebir, Ar principal projeksiyon özelliğine sahip Riesz uzay ve Orthe(A), Ae ye göre topolojik dolu ise, Be, e nin Ar içinde ürettiği band olmak üzere, Be = Orthe(A) olduğu gösterilmiştir. Ayrıca, aynı hipotezler altında, Orthe(A) nın birimi e olan bir f-cebiri olduğu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Let A be an ordered algebra with a unit e. The classes of order continuous elements An and orthomorphism elements Orthe(A) of A was introduced and studied by Egor A. Alekhno in The order continuity in ordered algebras. In this thesis, firstly the properties of order continuous elements are examined by considering this article. Then, the properties of orthomorphism elements similar to the properties orthomorhism operators are obtained. It is shown that if A is an ordered algebra such that Ar is a Riesz space with principal projection property and Orthe(A) is topologically full with respect to Ae then Be = Orthe(A) holds, where Be is the band generated by e in Ar. Furthermore, under the same hypothess, it is obtained that Orthe(A) is an f-algebra with an unit e.