FPGA based fuzzy logic controller for multiconverter in dc distributed power systems
Da dağıtık güç sistemlerinde çoklu dönüştürücü için FPGA tabanlı bulanık mantık denetleyici
  1. Tez No: 627236
  2. Yazar: MOHAMMED KHALAF JUMA AL- NUSSAIRI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN BAYINDIR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Yenilenebilir enerji kaynaklarının çoğu DA (Doğru Akım) kaynağı olduğu için DA dağıtık güç sistemine bu kaynakları entegre etmek mükemmel bir çözümdür. Ayrıca daha az gerilim dönüşümü, daha yüksek akım kapasitesi ve kısa devre durumunda yüksek koruma sağlarlar. Gerilim seviyesi, dönüştürücülerin seri veya paralel bağlanmasıyla değiştirilir. Bu sistemler kademeli dönüştürücü sistemi olarak bilinir. Kaskad dönüştürücü sistemi, yük ve kaynakların gerekli olduğu şekilde çalışmasını sağlamak için çok sayıda güç elektroniği cihazının birbirine paralel, kaskad ve yalıtılmış şekilde bağlanması nedeniyle çok çeşitli çalışma özelliğine sahiptir. Bu nedenle, bazı dönüştürücüler sabit güçlü bir yük gibi davranır. Sabit güçlü yük, yüksek derecede doğrusal olmayan bir yapıya sahiptir ve artımlı negatif direnç özellikleri gösterir. Böylece, artı negatif direnç sistemi düşük sönümlemeli ve kararsız yapar ve sistemde arızaya neden olmaktadır. Bu tezde, bulanık mantık denetleyicisini sabit güç yükünün kararsızlık etkilerini yok etmek veya azaltmak için yeni bir çözüm yöntemi olarak tanıtılmaktadır. Bulanık Mantık Denetleyicisinin(BMD) önemli bir özelliği, sabit güç yükünün doğrusal olmama durumuyla ilgilenmesidir. BMD, ilk olarak, sabit güç yükü ile çalışan DA-DA alçaltan ve yükselten dönüştürücülere uygulanmış ve Matlab/Simulink'teki FPGA döngüsü kullanılarak sonuçlar elde edilmiştir. Bunlara ek olarak, alçaltan dönüştürücü ve FPGA tabanlı bulanık mantık denetleyicisi kullanılarak deneysel sonuçlar elde edilmiştir. Sonuçlar, bulanık mantık denetleyicinin sabit güçlü yükün kararsızlık etkilerini önleme ve kaynak dönüştürücünün çıkış gerilimini referans değerine yakın tutma yeteneğine sahip olduğunu göstermektedir. Ayrıca, BMD gerilimin geçici etkilerine ve yük değişimlerine karşı iyi bir tepkiye sahiptir.
Özet (Çeviri)
DC distributed power system is a perfect solution for integrating renewable energy sources because many of these sources usually are DC sources. They are also provided fewer transformation levels of voltage, higher current capacity, and more protection from a short circuit. The voltage level is changed by connecting the converters in series or parallel connections and known as the multiconverter system. A multiconverter system has a large variety of operation instructions because of the interconnection of a large number of power electronic devices in parallel, cascade, and isolating configurations for loads and sources to achieve the required operation. Hence, some converter behaves as a constant power load (CPL). The CPL has a high degree of nonlinearity and exhibits incremental negative resistance (INR) properties. Thus, the INR makes the system low damping and instability and may be led the system to go to failure. This thesis introduces the fuzzy logic controller (FLC) as a new solution to cancel or mitigate the instability effects of CPL. An essential property of FLC is to deal with the nonlinearity of the CPL. the FLC is applied to the buck converters with CPL, and the results are obtained by using FPGA in the loop in the Matlab/Simulink. Additionally, experimental results are obtained by using the buck converter and FPGA based fuzzy logic controller. Results show that FLC has the ability to cancel the instability effects of CPL and keep the output voltage of the source converter to match its reference value. Also, the FLC has a good response against voltage transient and load variations.