Effects of macroergonomic organization factor on consulting work system performance
Makroergonomik organizasyon faktörünün danışmanlık iş sistemi performansına etkileri
- Tez No: 627244
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT EKŞİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Makroergonomik organizasyon faktörünün çalışma sistemleri üzerinde olumlu etkileri olduğu bilinmektedir. Bu çalışmada, organizasyonla ilgili unsurların makrogonomik uyumluluğunun danışmanlık iş sistemi performansı üzerindeki doğrudan, dolaylı ve toplam etkileri araştırılmıştır. Daha özel bir ifadeyle, organizasyonla ilgili yedi unsurun (ekip çalışması; organizasyon ve güvenlik kültürü; koordinasyon, işbirliği ve iletişim; çalışma programı; sosyal ilişkiler; denetim ve yönetim tarzları ile performans değerlendirme, ödül ve teşvikler) üç danışmanlık iş sistemi performans değişkeni (firma performansı, müşteri ve çalışan) üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. Bu değerlendirmeyi yapmak için, yapısal denklem modelleme (SEM) yaklaşımı kullanılarak değişkenler için yirmi bir hipotez ve dolaylı etkiler için on hipotez önerilmiş ve doğrulanmıştır. Dikkate alınan değişkenlere ilişkin veri toplama, danışmanlık sektörü gereksinimlerine göre geliştirilen bir Makroergonomik Uyumluluk Anketi (MCQ) ile gerçekleştirilmiştir. MCQ, Türkiye'de faaliyet gösteren uluslararası yönetim danışmanlığı şirketlerinin orta ve üst düzey yöneticileri arasında uygulanmıştır. Çalışma sonuçları,“denetim ve yönetim stilleri”unsurunun tüm performans kategorileri üzerinde en güçlü etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Ayrıca, çalışma programı hariç, dikkate alınan unsurların her birinin tüm performans kategorileri üzerinde değişen derecelerde önemli bir etkisi olduğu görüldü. Geliştirilen SEM modelleri, yönetim danışmanlığı şirketinin karar vericilerine, makroergonomik uygulamaları gerçekleştirirken kaynaklarını etkin bir şekilde kullanmalarında rehberlik edebilir. Bu bağlamda, geliştirilen model, danışmanlık şirketlerine hizmet kalitesini artırma ve günümüz iş dünyasında rekabet güçlerini artırma konusunda yardımcı olabilir.
Özet (Çeviri)
It is known that the macroergonomic organization factor can have positive effects on work systems. In this study, the direct, indirect and total effects of the macroergonomic compatibility of organization-related elements on consulting work system performance were investigated. More specifically, the effects of the compatibility of seven organization-related elements (teamwork; organizational and safety culture; coordination, collaboration and communication; work schedule; social relationships; supervision and management styles; and performance evaluation, rewards and incentives) on three consulting work system performance variables (firm performance, client and employee) were evaluated. To conduct this evaluation, twenty-one hypotheses for direct and ten hypotheses for indirect effects were proposed and validated between the variables using a structural equation modeling (SEM) approach. Data collection regarding the considered variables was performed by a Macroergonomic Compatibility Questionnaire (MCQ) developed according to the requirements of the consulting sector. MCQ was administered among middle and senior managers of a sample of international management consulting companies operating in Turkey. The study results indicated that“supervision and management styles”has the most powerful effect on all performance categories. Furthermore, except work schedule, each of the considered elements has a significant effect with the varying degree on all performance categories. The developed SEM models may guide the decision-makers of the management consulting company to invest their resources effectively while carrying out the macroergonomic practices. In this regard, the developed model may help consulting companies to enhance service quality and increase their competitiveness in today's business world.