Alçak gerilim güç hattı haberleşmesinde kablo uzunluğu ve hattaki empedans değerlerine göre ber/snr analizi
Ber/snr analysis according to cable length and line impedance values in low voltage power line communication
  1. Tez No: 627264
  2. Yazar: TUĞBA BAŞAYAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR ERTUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Alçak gerilim dağıtım sistemlerinin kablo türü ve uzunluğu ile hat üzerinde yer alan elektronik cihazların ürettiği empedans değerlerinin veri iletimi sırasında haberleşmeye etki ettiği bilinmektedir. Bu tez çalışmasında, alıcı-verici arasındaki veri hata oranı (BER) ve sinyal gürültü oranının (SNR) söz konusu dış etmenlere karşı değişimini gözlemlemek amaçlanmıştır. CENELEC A bandında (31-95 kHz) G3 haberleşme protokolünde deterministik PLC kanal modeli MATLAB programı ile oluşturulmuş olup; kablo uzunluklarına, kablo türüne, kanaldaki gürültüye ve farklı empedans değerlerine bağlı ortaya çıkan değişimler Monte Carlo BER-SNR simülasyonu ile grafiğe dönüştürülerek sonuç bölümünde paylaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The cable type and length of the low voltage distribution systems and the impedance values produced by the electronic devices on the line are known to affect the communication during data transmission. In this thesis, it is aimed to observe the change of the bit error rate (BER) and signal to noise ratio (SNR) between the transceiver according to external factors. In the CENELEC A band (31-95 kHz), the deterministic PLC channel model in the G3 communication protocol was simulated with MATLAB program. Changes due to different cable lengths&types and different impedance values were transformed into a graph with Monte Carlo BER-SNR simulation and shared in the result section.