Lotus maritimus L. türünün in vitro rejenerasyon kabiliyetinin belirlenmesi
Determination of in vitro regeneration ability of Lotus maritimus L.
- Tez No: 627278
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN AVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çayır Mera ve Yem Bitkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu tez çalışmasında, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Meşelik Kampüsü içerisinde doğal yayılış gösteren Lotus maritimus L. türünün in vitro rejenerasyon kabiliyeti araştırılmıştır. Bitkinin tohumları in vitro koşullarda yetiştirilmiş ve çalışmada eksplant olarak sap, hipokotil, kotiledon, kök ve epikotil parçaları kullanılmıştır. Besi yeri olarak MS ortamı, oksin çeşidi olarak NAA ve bu oksinin 3 farklı konsantrasyonu (1, 2 ve 4 mg/l), sitokinin çeşidi olarak kontrol, 1 mg/l BAP ve 0.5 mg/l kinetin kombinasyonları kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre en yüksek kallus oluşum oranı gösteren eksplantlar sap ve epikotil parçalarıdır. Ayrıca, oksin ve sitokinin kombinasyonu olarak 1 veya 2 mg/l NAA + 0.5 mg/l kinetin en yüksek kallus oluşumunu vermiştir. Rejenerasyon oranı bakımından en yüksek değerler 3.56 ve 3.20 rejenerant/kallus ile 1 mg/l NAA içeren ortamlarda kültüre alınan epikotil ve hipokotil parçalarından elde edilmiştir. Elde edilen sürgünler 1 mg/l NAA içeren ½ MS ortamında kolaylıkla köklendirilmiştir. Köklenen bu sürgünler büyük oranda dış ortama uyum göstermiş ve hayatta kalmışlardır.
Özet (Çeviri)
In this study, the in vitro regeneration ability of Lotus maritimus L. species which shows a natural distribution in the Meselik Campus of Eskişehir Osmangazi University was investigated. The seeds of L. maritimus were sown in vitro condition and stem, hypocotyl, cotyledon, root and epicotyl parts were cultured on MS medium containing different combinations of NAA concentrations (1, 2 and 4 mg/l) and cytokinin types (0, 1 mg/l BAP and 0.5 mg/l kinetin). According to the results of the research, the highest callus induction was obtained from the stem and epicotyl explants at 1 or 2 mg/l NAA concentrations and 0.5 mg/l kinetin as cytokinin types. The highest plant regeneration values (3.56 and 3.20 regenerate/callus) were derived from the epicotyl and hypocotyl parts which were cultured on media containing 1 mg / l NAA. The obtained shoots were easily rooted in ½ MS medium containing 1 mg / l NAA. These rooted shoots have largely adapted to the external environment and survived.