Primiparların annelik fonksiyonlarının emzirme öz-yeterlilik ve maternal bağlanmalarına etkisi
The effects of primiparous maternal functions on breastfeeding self-efficacy and maternal attachment
- Tez No: 627281
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZELİHA BURCU YURTSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Araştırma, primipar annelerin annelik fonksiyonlarının emzirme öz-yeterlilik ve maternal bağlanmalarına etkisinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı ve kesitsel olarak yapılmıştır. Araştırma, Şubat 2019-Haziran 2020 tarihleri arasında Sivas il merkezindeki 6 Aile Sağlığı Merkezi'ne kayıtlı 200 primipar anne ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veriler, araştırmacı tarafından geliştirilen Anne Tanıtıcı Bilgi Formu, Barkin Annelik Fonksiyonu Ölçeği (BAFÖ), Emzirme Öz-Yeterlilik Ölçeği-Kısa Formu (Postnatal Şekli) ve Maternal Bağlanma Ölçeği (MBÖ) ile toplanmıştır. Araştırmanın yapılabilmesi için etik kurul izni ile kurumlardan araştırma izini alınmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde, SPSS 23.0 programı kullanılarak tanımlayıcı istatistik testleri, bağımsız örneklem t testi, Kolmogorov-Smirnov testi, ANOVA varyans analizi, Mann Whitney U testi, Kruskall-Wallis testi ile değişkenler arasındaki ilişkileri belirlemek için korelasyon analizi ve değişkenler arasındaki etki düzeyini belirlemek için regresyon analizi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The research was done descriptively and cross-sectionally to determine the effect of the maternal bondings of primiparous mothers on breastfeeding self-efficacy and maternal attachments. The study was carried out with 200 primipar mothers registered in 6 Family Health Centers in Sivas city center between February 2019 and June 2020. The data of the study were collected by the Mother Identifier Information Form developed by the researcher, Barkin Maternity Function Scale (BMFS), Breastfeeding Self-Efficacy Scale-Short Form (Postnatal Shape) and Maternal Attachment Scale (MAS). In order to do the research, research permit was obtained from the institutions with the research ethics committee approval. In the evaluation of the data, using SPSS 23.0 program, descriptive statistics tests, unpaired t test, Kolmogorov-Smirnov test, ANOVA variance analysis, Mann Whitney U test, Kruskall-Wallis test, correlation analysis to determine the relations between variables and regression analysis to identify degree of influence was applied.