Asistan hekimlerin ve tıp fakültesi son sınıf öğrencilerinin (intern doktorların) hasta güvenliğine ilişkin tutumlarının sosyo-demografik değişkenler açısından değerlendirilmesi.
Evaluation of the attitudes of assistant physicians and senior students of the faculty of medicine (intern doctors) regarding patient safety in terms of socio-demographic variables.
  1. Tez No: 627280
  2. Yazar: GİZEM KETREZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE ULUSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Hospitals, Health Care Management, Healtcare Management
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırma, asistan hekimlerin ve intern doktorların hasta güvenliği kültürüne ilişkin tutumlarının bazı sosyo-demografik değişkenler açısından değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın tipi tanımlayıcıdır. Araştırmanın evrenini, 20-29 Mart 2019 tarihleri arasında Sivas Cumhuriyet Üniversitesi (SCÜ) Sağlık Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Hastanesi'nde görev yapan asistan hekimler (N=216) ve SCÜ Tıp Fakültesi son sınıf öğrencileri (N=208) olmak üzere toplam 424 kişi oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise, aynı tarihler arasında, araştırmaya gönüllü olarak katılmayı kabul eden 105 asistan hekim ve 103 intern doktor olmak üzere toplam 208 birey oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak, Kişisel Bilgi Formu ile Hasta Güvenliği Kültürüne İlişkin Tutum Ölçeği (HGKİTÖ) kullanılmıştır. Dokuz alt boyut ve toplam 24 sorudan oluşan ölçek, beşli likert tipindedir. Verilerin değerlendirilmesi SPSS 22 programında yapılmış olup, bağımsız iki grup için independent t-testi, Tek Yönlü Anova testi, Tukey testi ve Pearson Korelasyon ile karşılaştırmalar yapılmıştır. Araştırma bulgularına göre, katılımcıların genel olarak hasta güvenliği kültürüne ilişkin tutumları yüksek düzeydedir (X=3,93). Asistan hekim ve intern doktorların hasta güvenliği kültürüne ilişkin tutumlarında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmamıştır (p>0,05). Asistan hekimlerin %75,2'si, intern doktorların ise %56,3'ü hasta güvenliği konusunda herhangi bir kurs/ders almamıştır. En yüksek ortalamaya sahip alt boyut“Hata Nedeni Olarak Çalışma Saatleri”olmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the attitudes of assistant physicians and intern doctors regarding patient safety culture in terms of some socio-demographic variables. The type of research is descriptive. The universe of the research consists of a total of 424 people, including 216 assistant physicians who worked at University Hospital and 208 senior students of the Faculty of Medicine, between March 20-29, 2019. The sample of the study consisted of 208 individuals, including 105 assistant physicians and 103 intern doctors, who agreed to participate voluntarily into the study. Data collection tools were“Personal Information Form”and“Scale Of Attitudes On Patient Safety Culture”. The scale is a 5 point likert type and consisted of nine sub-dimensions and a total of 24 questions. Data were evaluated in SPSS 22 program and compared with independent t-test, one-way ANOVA test, Tukey test and Pearson correlation. According to the findings, participants ' attitudes towards patient safety culture in general were high (X=3.93). There were no statistically significant differences between the attitudes of assistant physicians and interns regarding patient safety culture (p>0.05). 75.2% of assistant physicians and 56.3% of intern doctors did not take any courses on patient safety.