Anne-babası boşanmış ve boşanmamış ergenlerde sosyal beceri ve kaygı düzeylerinin akademik başarıları ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between social skill and anxiety levels with academic achievement in adolescents who have separated parents and whose parents are still together
  1. Tez No: 627381
  2. Yazar: ELİF NUR İYMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAZLUM ÇÖPÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Boşanma, aile içerisindeki tüm aile fertlerini yakından ilgilendiren ve etkileyen bir durumdur.Boşanan çiftlerin etkilenmesinden ziyade ailenin tüm üyeleri en çokta çocuklar etkilenmektedir. Boşanmandan sonra aile üyelerinin tüm yaşam şartları bozulmakta ve çocuklar anne ya da babasından ayrı yaşamaktadır. Boşanma sonrasında anne ya da babanın evden ayrılması, çocuğun başka okula gitmesi, arkadaşlar ve yaşam şartlarındaki farklılıklar çocukların bu duruma alışmalarını zorlaştırmakta, sosyal becerilerini olumsuz etkilemektedir. Bu olumsuz yönde olan değişimler ergen çocuklarda değişik sorunlarla ortaya çıkmaktadır. Bu araştırmada anne-babası boşanmış 84ergen ile aynı yaş grubundaki anne-babası boşanmamış 217 ergenin sosyal beceri ve kaygı düzeyleri arasındaki ilişki İstanbul il örneklemi içinde incelenmiştir. Ayrıca buna bağlı olarak, çalışmada öğrencilerin bazı bireysel özelliklerine ve ailelerine ilişkin değişkenlere göre anne-babası boşanmış ve boşanmamış ergenlerin sosyal becerileri ve kaygı düzeyleri arasındaki anlamlı farklılıklar belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırmada ölçme aracı olarak, Sosyal Beceri Ölçeği, Sürekli-Durumluk Kaygı Envanteri ve araştırmacı tarafından hazırlanan öğrencilerin bireysel ve ailesel özelliklerine dair bilgileri içeren Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Araştırmada bağımsız değişkenlere verilen cevaplara ilişkin frekans analizi yapılmıştır. Örneklem grubunu oluşturan ergenlerin kaygı düzeyi ve sosyal beceri arasındaki ilişkiler korelasyon tekniği kullanılarak analiz edilmiştir. Ayrıca bağımsız değişkenlerle bağımlı değişkenler arasında anlamlı farklılıkların olup olmadığı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Divorce is a phenomenon closely related to all members in the family. Divorceis the biggest blow to the kids. After the divorce, they are used to completely changingthe layout, and probably one of the parents are staying away. Parents divorce, children and the realization of the event, as well as the feeling of their father lives lost. During this period, one of the parents from leaving the house, new school, friends, and children's adaptation to changes in the order of the home immeasurably adversely affects social skills. These disadvantages, kids can show it indifferent disorders. In this research, it was researched the relationships between anxiety levels and social skills of adolescents 84 whose parents had divorced and the same range of 217 whom are not divorced at the county of İstanbul. Also with relation to this, it was tried to determine the meaningful difference between social skills and anxiety levels of the adolescent's` parental marital status with respect to variables of their family and their own some individual characteristics. In this research, Social Skills Scale, State-Trait Anxiety Inventory and individual's information forms which were related to students` individual and their families` characteristic information prepared by researcher were used as a scale instrument. In this study, it was done the frequency analysis of spreading of answers given to the independent variables. The relationships between social skills and anxiety levels of adolescents consisting of scale group were analyzed by using thecorrelation method.