İş tatmini ve örgütsel bağlılık, sigorta şirketleri üzerine bir uygulama
A research on job satisfaction and organizational commitment insurrances companies
- Tez No: 206085
- Danışmanlar: PROF.DR. HALİL ÜLKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
Bu çalışmada sigorta şirketlerindeki iş tatmini ve örgütsel bağlılık ile kimliközellikleri arasındaki ilişki incelenmiştir. İş tatmini soru formu geniş bir literatürçalışması yapıldıktan sonra hazırlanmıştır.Örgütsel bağlılık ölçeği Meyer ve Allen Tarafından geliştirilen üç bileşenlimodeldir.Birinci bölümde iş tatmini kavramı, unsurları, diğer kavramlarla ilişkisiincelenmiştir. İkinci Bölümde örgütsel bağlılık kavramı ve bağlılığı etkileyenfaktörler incelenmiştir. Üçüncü bölümde iş tatmini ve örgütsel bağlılığın sonuçlarıincelenmiştir.Ampirik araştırma yedi sigorta şirketinde çalışan 81 iş gören üzerindeyapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, personelfactors effecting the job satisfaction and organizationalcommitment in insurance were diagnosed.A question form about job satisfaction waprepared by depending an a detailedliterature research.In order to determine the organizational commitment, Meyer and Allen?s ?three-component model of organizational commitment? was used.First part examine the term of job satisfaction and relations of job satisfaction aboutmotivation, performance and productivitySecond part of the research examine the term of organizational commitment and addedthe individual and organizational factors which effect organizational commitment.Third part of the research examine the connection of job satisfaction andorganizational commitment. Results of job satisfaction and organizational commitmentereexamined in this part of researchAmpirical research contained seven firm in insurance sector and 81 employeesAccording to the results, suggestions were made in order to increase the organizationalcommitment levels in insurance