Akromegali hastalarında lakrimal bezde oluşan değişiklikler
Lacrimal gland changes in acromegaly patients
  1. Tez No: 627410
  2. Yazar: BURAK MERGEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEYHUN ARICI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Göz Hastalıkları, Nöroşirürji, Endocrinology and Metabolic Diseases, Eye Diseases, Neurosurgery
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Akromegali hastalarında kontrol grubuna kıyasla lakrimal bez hacminin değerlendirilmesi ve olası artışın gözyaşı fonksiyonları ile olan ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metod: Herhangi bir oküler patolojisi olmayan 38 aktif akromegali (AA) ve 48 inaktif akromegali (İA) hastası çalışma grubu olarak, yaş ve cinsiyet açısından eş 44 nonfonksiyonel hipofiz adenomu (NFA) hastası ise kontrol grubu olarak çalışmaya dahil edilmiştir. 0, 3 ve 6. aylarda akromegali hastalarının 0 ve 3. aylarda ise kontrol grubunun manyetik rezonans görüntüleme (MRG) ile lakrimal bez hacimleri hesaplanmıştır. Aynı vizitlerde Schimer, gözyaşı kırılma zamanı (TBUT) ve oküler yüzey hastalık indeksi (OSDI) ile hastaların gözyaşı fonksiyonları değerlendirilmiştir. Tüm verilerin hastaların serum insülin benzeri büyüme faktörü-1 (IGF-1) ve büyüme hormonu (BH) düzeyleriyle korelasyonu incelenmiştir. Bulgular: Akromegali hastalarının ortalama lakrimal bez hacmi 0. ve 3. ayda 116,0±33,2 mm3 ve 119,5±36,4 mm3, kontrol grubunun ise 0 ve 3.
Özet (Çeviri)
Aim: Evaluation of the lacrimal gland volume (LGV) in acromegaly patients compared to a control group and investigation of the relationship between any possible increase in its volume and the tear functions were aimed. Methods: 38 patients with uncontrolled (UA) and 48 patients with controlled acromegaly (CA) and age- and gender-matched 44 patients with nonfunctional hypophyseal adenoma were included in the study. LGV of the acromegaly patients were evaluated at the baseline, 3rd, and 6th month visits with magnetic resonance imaging. Tear functions were evaluated at the same visits with Schirmer's test, tear breakup time (TBUT), and OSDI scores. Correlation of all results with serum insulin-like growth factor-1 (IGF-1) and growth hormone (GH) was investigated.