Gündelik yaşam estetiğinin muhafazakar biçimi: Muhafazakar yazılı basında yeni yaşam tarzları
The conservatic shape of daily life aesthetics: New life styles in conservatic press
- Tez No: 337455
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELDA AKÇALI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genel Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 313
Özet
Çalışmada genel olarak muhafazakar yaşam biçimlerindeki dönüşüm sorgulanmaktadır. Muhafazakarlık her ne kadar modernleşmeye yönelik bir tepki hareketi olarak doğmuş olsa da zamanla kapitalizmle yakınlaşmaya başlamıştır. Önceleri ekonomik alanda yaşanan bu yakınlaşma, zamanla kültürel alana da yayılmış ve günümüzde gündelik hayat muhafazakarlar açısından da bazı dönüşümlere uğramıştır. Özellikle 1980 sonrası yaşanan bu dönüşüm, muhafazakar değer ve algıların kapitalist üretim modeline eklemlenmesine neden olmuştur. Günümüz kapitalist piyasa mantığı, gündelik yaşamdaki tüm ilişkileri şekillendirmektedir. Günümüzde tüketim kültürü, gündelik yaşamın estetize edilmesini ve kimi toplumsal çelişkilerin bu yolla aşılmasını sağlayan bir niteliğe sahiptir. Muhafazakar yaşam biçimlerinde yaşanan dönüşüm de buna yönelik bir yakınlaşmayı temsil etmektedir. Çalışmanın ilk kısmında muhafazakar ideolojinin tarihsel gelişimi ve genel olarak toplumsal, siyasal ve ekonomik alana ilişkin temel perspektifleri ele alınmaktadır. İkinci bölümde ise gündelik yaşamı estetize etme süreçlerini açığa çıkaran dinamikler anlaşılmaya çalışıldıktan sonra, bunların muhafazakar ideolojiyle ilişkileri kuramsal olarak incelenmektedir. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise bir yıllık süreci kapsayan bir medya analizine yer verilmektedir. Bu analizde muhafazakar ideolojiye sahip gazetelerin hafta sonu eklerinde yer alan haberler incelenmektedir. Gazetelerin hafta sonu ekleri, çoğunlukla gündelik yaşamın nasıl estetize edilmesi gerektiğine dair haberlerle şekillenmektedir. Tatil, yeme içme, alışveriş, moda, kültür-sanat gibi alanlarda neyin estetik ve yaşamaya değer olduğu bu haberlerdeki tavsiyelerden öğrenilebilir. Muhafazakar ideolojiye sahip gazetelerin hafta sonu eklerinde de benzer temalara ve tavsiyelere rastlamak mümkündür. Çalışmamızda da bu tür haberler incelenerek, muhafazakar ideolojinin gündelik yaşamı kurgulayış biçimleri ile yeni yaşam tarzlarına eklemlenme düzey ve içerikleri anlaşılmaya çalışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study questions the transformation in conservative lifestyles in general terms. Conservatism, which began as a reactionary movement against modernization, has started inching toward capitalism in time. This convergence, which initially started in the field of the economy, spread to the field of culture in due course, and today?s daily life has undergone some transformations. This shift has resulted in the articulation of conservative values and perceptions in connection to the capitalist mode of production. The current capitalist market mentality shapes all relations of daily life. Overcoming certain social conflicts thanks to the aesthetic boost in daily life is among the characteristics of today?s culture of consumption. The change in conservative lifestyles duly represents such a convergence. The first phase of the study discusses the historical development of the conservative ideology and its main perspectives on the social, political and economic fields. The second phase bids to understand the processes of the aesthetic boost of daily life before analysing their relations with the conservative ideology. A one-year term media analysis focusing on news stories published in the weekend supplements of conservative newspapers constitutes the third phase. The weekend supplements usually tend to feature reports on how to aestheticize daily life. One can find advice on what is aesthetic and worth experiencing in fields as diverse as vacations, eating, shopping and fashion in these reports. Conservative newspapers provide space for such themes and advice. This study tries to understand how conservative ideology designs daily life and articulates itself with new lifestyles by probing such reports.