Mizah içerikli illüstrasyonlarda espri yaratma yöntemlerinin incelenmesi
How to creation idea of humor illustration
  1. Tez No: 627452
  2. Yazar: TURAN ASAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN GANİZ
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 307
Özet
Gülmek, insanlığın ruhudur. Zaman zaman haşarılıkları vardır, alay eder, hataları düzeltir. Kimi zaman yücedir, kimi zaman yasaklanandır. Mizah insanoğlunun zekasının parıltısıdır. Dolayısıyla bu öz, özellikle mizahi illüstrasyonda ve tüm sanat alanında yer bulmuştur. Gülmenin yazılı tarihi ve felsefesi antik Yunanla başlar. Aristotales'in, Platon'un gülme hakkındaki görüşleri, tek tanrılı dinlere kaynaklık etmekle kalmaz, dahası günümüz modern zamanların mizah kuramlarına da esin kaynağı olur. Başta üstünlük kuramı, uyumsuzluk kuramı ve rahatlama kuramı olmak üzere 300'ün üzerinde kuram, gülmenin sıra dışı gizemini açıklamaya çabalamıştır. Grafik sanatının görselleştirme dallarından biri olan 'mizahi illüstrasyon esprisinin nasıl yaratıldığı' bu tezin ana amacı olmuştur. Yöntem olarak önce mizahın tarihi, kuramları ve türleri irdelenmiştir. Ardından da mizahi illüstrasyonun tarihi gelişim süreci ele alınmıştır. Sanatçıların mizahi illüstrasyon eserlerini, göstergebilim yöntemleriyle incelemenin yanı sıra yurt içinden ve yurt dışından yetkin mizahi illüstrasyon sanatçılarıyla, esprilerini nasıl buldukları konusunda ropörtajlar yapılmış ve sanatçıların mizah yaratma yöntemleri ortaya konulmuştur. Mizah olgusunun kuramlarla açıklanıp açıklanamayacağı, mizahi illüstrasyonlar bağlamında sorgulanmış ve neticede farklı sonuçlarla karşılaşılmıştır. Dolayısıyla mizahın komleks bir yapı içerdiği ve sadece kuramlarla açıklamanın pek olası olmadığı ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Laughing is the spirit of humanity. They have obstreperousness from time to time, tease and correct the faults. Sometimes they are sublime, sometimes they are the ones who are forbidden. Humor is the brightness of human mind. Thus, this essence could find its place in every branch of art, particularly in humorous illustration. The written history and philosophy of laughing starts in ancient Greece. The notions of Aristotle and Plato on laugh do not only become the source of monotheistic religions, but also become the source of inspiration to the humor theories of modern times. Particularly supremacy theory, dissonance theory and relaxation theory, above 300 theories tried to explain the extraordinary mystery of laugh. The main purpose of this thesis is“how humorous illustration joke is created”, which is one of the visualization branches of graphic art. The history of humor, its theories and its kinds have been methodologically examined. Then, the historical development process of humorous illustration has been discussed. Besides researching the humorous illustration works of the artists, some interviews were conducted with the competent humorous illustration artists within the country and from abroad how they perceive their humors and the way these artists create humor was revealed. Whether the phenomenon of humor can be explained via theories has been examined within the context of humorous illustration and eventually different results were confronted. Therefore, it has been exhibited that humor involves a complex structure and it is likely impossible to explain it via theories.