Televizyonda yayınlanan mizah içerikli reklamların tüketici davranışları açısından değerlendirilmesi: Kamu çalışanları üzerinde bir araştırma
Valuability for consumer behaviors that have been increased on the television in the humidine advertising: A research on public workers
- Tez No: 498236
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ZİHNİ TUNCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Günümüz koşullarında işletmeler en önemli tutundurma faaliyetlerinden biri olan reklam üzerinden tüketici davranışlarını etkilemeye çalışmaktadırlar. Bunu yaparken de ülkemizde yüksek oranda izlenen televizyon mecrasını kullanmışlar çoğu zaman da mizah konusuna ağırlık vermişlerdir. Böylece daha geniş kitlelere ulaşmayı amaçlamışlardır. Bu bağlamdan yola çıkara televizyonlarda yayınlanan mizah içerikli reklamların tüketici tercihlerinde ne gibi değişikliler meydana getirdiği araştırılmaya çalışılmıştır. Bu tez çalışmasında televizyonlarda yayınlanan mizah içerikli reklamların tüketici tercihlerine etkisi, Antalya il sınırları içerisindeki kamu çalışanlarına yapılan bir araştırmayla incelenmeye çalışılmıştır. Bu kapsamda uygulanan anket sonucunda hipotezler belirlenmiş ve araştırmada ölçmek istenilen televizyonda yayınlanan mizah içerikli reklamların tüketici tercihlerine etkileri, sunulan imaja etkisi boyutu, markanın imajına etkisi boyutu, memnuniyet boyutu, ürün hizmet cazibesi boyutu, tutundurma çabaları boyutu, satın alma davranışı boyutu olarak altı boyutta ayrılmış ve incelenmiştir. Bu altı boyut içerisinde aylık gelir durumuna bakıldığında sadece ürün hizmet cazibesi boyutu anlamsal düzeyde farklılaşmaktadır.
Özet (Çeviri)
In today's conditions, businesses try to affect consumer behavior through advertisement which is one of the most important promotional activity. While doing that they mostly use television which is widely watched in our country and they focus heavily on humor. Thereby, they try to reach a larger audience. Starting from this point of view, this paper aims to study what types of change humorous TV advertisements have on consumer preferences. In this study, the impacts of humorous TV advertisements on consumer preferences are examined through a research on government employees within Antalya province. Within this framework, hypotheses are developed and the impacts of humorous TV advertisements on consumer preferences are separated into six aspects and examined; these six aspects are the impact on presented image aspect, the impact on brand image aspect, satisfaction aspect, product and service appeal aspect, promotion efforts aspect and lastly buying behavior aspect. Among these six aspects, when looked into monthly income, only the product and service appeal aspect had a significant difference.