Sosyal ve dijital medyanın medikal turizm üzerine etkileri: İstanbul ilinde bir saç ekimi merkezi örneği
- Tez No: 627458
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜL YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Otel Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Otel Yöneticiliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
İnsanların tedavi olmak amacıyla, başka ülkelere seyahat faaliyetlerinin artışı, özellikle son yıllarda sağlık turizminin dünya üzerinde ciddi bir büyüme göstermesine sebep olmuştur. Sağlık turizminin bir alt başlığı olan medikal turizm dünya üzerinde önemli bir ekonomik paya sahiptir. Özellikle, dijital ve sosyal medyanın kullanıcı oranının artması, medikal estetik alanında taleplerin yoğunlaşmasına olanak sağlamaktadır. Ülkemizde medikal turizm, başta İstanbul olmak üzere diğer illerimizde de turizm ve sağlık faaliyetlerinin artışına ve ülke ekonomisi alanında iyi bir potansiyele sahiptir. Bu çalışmanın amacı, İstanbul ili Bakırköy ilçesinde bulunan özel bir hastanenin bünyesindeki saç ekim merkezinde yapılan, yabancı ülkelerden ve Türkiye içinden gelen tedavi almış bireylerin, bu merkezlerdeki memnuniyet düzeylerinin belirlenmesi ve sağlık merkezlerinin sosyal medya platformlarında hizmet verdiği kişilerle olan etkileşimlerinin seviyesi hakkında bilgi sahibi olunmasıdır. Bu araştırmada, araştırmanın amacına uygun olarak betimsel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın amacına ulaşılabilmesi için çeşitli Ortadoğu ülkelerinden ve Türkiye içinden İstanbul ilinde konuşlanmış saç ekim merkezine, saç ekimi tedavisi için gelmiş ve bu hizmetten yararlanmış olan kişilere ulaşılması planlanmıştır. Buna göre araştırmada kolayda örnekleme yöntemini kullanılarak bu niteliklere sahip toplamda 134 kişiye ulaşılmıştır. Çalışmada araştırma yöntemlerinden nicel araştırma kullanılmış olup, veri toplama tekniği olarak anket kullanılmıştır. Araştırmaya katılım gösteren bireylerle yüz yüze ve telefonda görüşme yapılmış olup, kendilerine anket ifade ve soruları okunarak yöneltilmiş ve değerlendirmeleri anket formuna işaretlenmiştir. Çalışmada elde edilen verilerin analizinde SPSS 20 programı kullanılmış olup, saç ekim merkezlerinden hizmet alan bireylerin çeşitli özellik ve değerlendirmelerinin dağılımı frekans ve yüzde ile gösterilmiştir. Katılımcıların ölçeklerden ve alt boyutlarından almış oldukları puanların katılımcıların demografik özelliklerine göre farklılaşma durumları parametrik testler olan t testi ve tek yönlü varyans analizi ile incelenmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular %95 güven düzeyinde dikkate alınmıştır. Ölçeklerin faktör yapılarının belirlenmesinde açımlayıcı faktör analizi kullanılmıştır. Sosyal medya etkileşim düzeyinin memnuniyet düzeyi üzerindeki etkisinde ise basit doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır. Sonuç olarak araştırmada saç ekim hizmeti alan bireylerin saç ekim merkezi ile sosyal medya platformları üzerinden etkileşim düzeyleri ile hekim memnuniyeti düzeyleri arasında çok zayıf ve pozitif yönlü ilişki tespit edilmiş olup, benzer şekilde kurum memnuniyet düzeyleri arasında zayıf ve pozitif yönlü ilişki tespit edilmiştir. Ayrıca saç ekim merkezlerinden hizmet almış bireylerin sağlık merkezinin sosyal medya platformu etkileşimlerinin Türkiye'deki saç ekim merkezlerindeki hekim memnuniyeti ve kurum memnuniyeti düzeylerine etkisinin olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The increase in travel activities of people to other countries for treatment purposes has led to a significant growth of health tourism in the world especially in recent years. Medical tourism, a subheading of health tourism, has an important economic share in the world. In particular, the increase in the number of users of digital and social media allows the demand for medical aesthetics to intensify. In our country, medical tourism has an increase in tourism and health activities in other provinces, especially in Istanbul and has a good potential in the field of national economy. The purpose of this study, the province made in hair transplantation center at a private hospital on site in the Bakirkoy district, foreign countries and Turkey of individuals who have received treatment from the inside, to determine the level of satisfaction in these centers and health knowledge level of the central interaction with the with the people it serves social media platforms is to be. For this purpose, descriptive scanning model was used. In this respect, it is planned to reach the people coming to the hair transplantation centers in Istanbul for treatment. Accordingly, a total of 134 people with these qualifications were reached by using“easy sampling”method. In the study, quantitative research method was used and questionnaire was used as data collection technique. Face to face interviews were conducted with the individuals who participated in the study, they were directed to the questionnaire by reading their statements and questions. SPSS 20 program was used in the analysis of the data, and the distribution of various characteristics and evaluations of individuals receiving services from hair transplantation centers was shown by frequency and percentage. Differences of the scores of the participants from the scales and sub-dimensions according to the demographic characteristics of the participants were examined by parametric tests, t-test and one-way analysis of variance. The findings obtained at the end of the study were taken into account at 95% confidence level. Exploratory factor analysis was used to determine the factor structure of the scales. For the effect of social media interaction level on satisfaction level, simple linear regression analysis was used. As a result, a very weak and positive relationship was found between the levels of interaction between health institution and social media platforms and physician satisfaction levels of individuals receiving hair transplantation service. In addition, it was determined that the individuals have received services from health centers plantation social media platforms to interact with the central institutions of the effects of physician satisfaction and satisfaction levels in hair transplantation centers in Turkey.