Sağlık turizmi açısından medikal estetikte sosyal medya kullanımı; Nişantaşı ilçesi kapsamında medikal estetik doktorları üzerine bir araştırma
Social media use in medical aesthetics in terms of health tourism; a study on medical aesthetics doctors in Nişantaşı district
  1. Tez No: 906353
  2. Yazar: YÜSRA KATILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜN ARDA KUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Dijital Pazarlama Kanalları aracılığı ile gerçekleşen sağlık turizmi pazarlaması, ulusal ve uluslararası düzeyde bireylerin sağlık alanında istek ve ihtiyaçlarına yönelik hizmetlerin ve ürünlerin fiyatlandırılması, dağıtımı, tanıtımının planlama ve eyleme geçirmesini kapsamaktadır. Sosyal medyaya sağlık turizmi kapsamında bakıldığında, kullanıcı kişilerin deneyimlerini birbirleriyle paylaşabildikleri ortak bir alan sunmaktadır. Bu durum dolaylı olarak dijital mecraların, sağlık turizmi ile ilgili karar verme sürecinde etkili olabilmektedir. Sosyal medya araçları, ticaretten turizme, eğitimden eğlenceye birçok alanda etkili bir pazarlama ve iletişim aracı haline gelmiştir. Özellikle turizm sektörü, bu dönüşümün etkisini önemli ölçüde hissetmektedir. Turistler, destinasyonlarını seçerken, otel ve restoranları incelemek için sosyal medyayı sıkça kullanmaktadır. Çalışma kapsamında doktorların ve sağlık kurumlarının sosyal medyayı ne ölçüde etkili kullanabildikleri, hastaların bu platformları nasıl değerlendirdiği ve sosyal medyanın sağlık turizmi sektörüne sağladığı avantajlar ve riskler ele alınmıştır. Çalışma doğrultusunda nitel araştırma yöntemlerinden olan derinlemesine görüşme yöntemine başvurulmuştur. İstanbul ilinin Nişantaşı ilçesi kapsamında gerçekleştirilen çalışmada 20 medikal estetik doktoru/operatörü ile görüşülmüştür. Elde edilen veriler, sektörün daha etkili bir şekilde yönetilmesine ve hastaların daha bilinçli kararlar almasına yardımcı olabilir.
Özet (Çeviri)
The marketing of health tourism through digital marketing channels involves the planning and implementation of pricing, distribution, and promotion of services and products tailored to the desires and needs of individuals in the health sector, both nationally and internationally. When examined within the context of health tourism, social media provides a shared space where users can exchange their experiences with each other. This situation can indirectly influence the decision-making process related to health tourism, as digital platforms play a role in the decision-making process. Social media tools have become an effective marketing and communication tool in various fields, ranging from marketing to tourism, education to entertainment. Especially the tourism sector significantly feels the impact of this transformation. Tourists often use social media to review hotels and restaurants when choosing their destinations. The study covers the effective use of social media by doctors and healthcare institutions, how patients evaluate these platforms, and the advantages and risks that social media brings to the health tourism sector. As part of the study, the qualitative research method of in-depth interview has been used. The study conducted in the Nişantaşı district of Istanbul involved interviews with 20 medical aesthetic doctors/operators. The obtained data can contribute to the more effective management of the sector and enable patients to make more informed decisions.