Yetişkinlerde koronavirüs korkusu, psikolojik sağlamlık ve pozitif fonksiyonel tutumlar arasındaki ilişki
The relationship between the fear of coranavirus, psychological resilience and positive functional attitudes in adults
- Tez No: 627460
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜLEYMAN KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de yaşayan yetişkin bireylerde koronavirüs korkusuyla psikolojik sağlamlık ve pozitif fonksiyonel tutumlar arasındaki ilişkiyi ve koronavirüs korkusu ile pozitif fonksiyonel tutumların psikolojik sağlamlık üzerindeki yordayıcı gücünü araştırmaktır. İlişkisel tarama modeline göre yapılan araştırmanın örneklemini 478 katılımcı oluşturmaktadır. Veriler, sosyodemografik bilgi formu, Koronavirüs Korkusu Ölçeği, Pozitif Fonksiyonel Tutumlar Ölçeği ve Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Veriler SPSS programı kullanılarak analiz edilmiştir. Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği ile Pozitif Fonksiyonel Tutumlar Ölçeğinin toplam puanları arasında anlamlı pozitif korelasyon vardır. Araştırmada elde edilen bulgulara göre Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği ile Koronavirüs Korkusu Ölçeği puanları arasında anlamlı negatif korelasyon vardır. Koronavirüs Korkusu Ölçeği ile Pozitif Fonksiyonel Tutumlar Ölçeğinin toplam puanları arasında anlamlı negatif korelasyon vardır. Pozitif Fonksiyonel Tutumlar Ölçeği puanları ile Koronavirüs Korkusu Ölçek puanları birlikte Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçek puanlarını anlamlı şekilde yordama gücüne sahiptir. Elde edilen bulgular alanyazın çerçevesinde tartışılmış ve çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to invastigate the relationship between coronavirus fear, resilience and positive funtional attitudes and also, the predictive power of coronavirus fear and positive functional attitudes on psychological resilience in.adults living in Turkey. The sample of the study conducted according to the relational screening model consists of 478 participants. Data were collected using the sociodemographic information form, the Coronavirus Fear Scale, the Positive Functional Attitudes Scale and the Brief Psychological Resilience Scale. The data were analyzed using the SPSS program. There is a significant positive correlation between the total scores of the Brief Psychological Resilience Scale and the Positive Functional Attitudes Scale. According to the findings obtained in the study, there is a significant negative correlation between the Brief Psychological Resilience Scale and the Coronavirus Fear Scale scores. There is a significant negative correlation between the total scores of the Coronavirus Fear Scale and the Positive Functional Attitudes Scale. The Positive Functional Attitudes Scale scores and the Coronavirus Fear Scale scores together significantly predicted the Brief Psychological Resilience Scale scores. The obtained findings were discussed within the framework of the literature and various suggestions were presented.