Ödeme kuruluşu ve elektronik para kuruluşu şirketlerinin Türk vergi kanunları ve T.C. Merkez Bankası karşısındaki durumu ve denetimi
The status and control of payment companies and electronic money companies towards the Turkish tax laws of and the Turkish Central Bank
- Tez No: 627461
- Danışmanlar: PROF. DR. YILDIRIM ERCAN ÇALIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Teknolojinin yaygınlaşması ve internet erişiminin artması sonucunda ödemeler ve ödeme sistemleri de elektronik ortama taşınmıştır. İnternet üzerinden gerçekleştirilen bu ödemeler başta gelişmiş ülkeler olmak üzere hemen hemen her ülkede kullanılmaya başlanmıştır. Sosyal ve ekonomik yapı, ödemelerin elektronik ortamlarda, elektronik sistemler aracılığı ile yapılması ile değişim geçirmeye başlamıştır. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de ödemelerin elektronik sistemler ile yapılmaya başlanması, Türk ekonomisine ve ticaretine farklı bir ivme kazandırmıştır. Zamanla tüketiciler fatura ödemelerini, ürün ya da hizmet alımını ve maaş ödemesini elektronik sistemler ile gerçekleştirmeye başlamıştır. Türkiye'de bu yeni teknolojinin Türk bankacılık ve ödeme sistemine entegrasyonu esnasında bir takım problemler ortaya çıkmıştır. Bu problemlerin en önemlisi ise hukuki bir altyapının oluşturulması problemidir. 2013 yılındaki 6493 sayılı“Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Kanun”ile hukuki altyapıya kavuşturulmuş olan elektronik ödeme sistemleri gelişimini sürdürmüş ve ek müdahalelere gerek duymuştur. Bu çalışmada, ödeme kuruluşları ve elektronik para kuruluşu şirketlerinin Türk vergi kanunları ve T.C. Merkez Bankası karşısındaki durumu ve denetimi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
As a result of the widespread use of technology and the increase in internet access, payments and payment systems have also been transferred to the electronic environment. These payments made over the Internet have started to be used in almost every country, especially in developed countries. The social and economic structure has begun to change as payments are made in electronic environments through electronic systems. As in the rest of the world, the fact that payments are made with electronic systems in Turkey has given a different momentum to the economy and trade. Over time, consumers started to pay bills, purchase products or services, and pay salaries via electronic systems. In Turkey, a number of problems arose during the integration of this new technology into the Turkish banking and payment system. The most important of these problems is the problem of establishing a legal infrastructure. Electronic payment systems, which were provided with a legal infrastructure in 2013 with the Law No. 6493 on Payment and Securities Settlement Systems, Payment Services and Electronic Money Institutions, continued their development and required additional interventions. In this study, the situation and supervision of payment institutions and electronic money institution companies vis-à-vis Turkish tax laws and the Turkish central Bank are examined.