BOBİ FRS, TFRS ve vergi mevzuatına göre düzenlenen finansal tabloların karşılaştırılması ve bir uygulama
Comparison of financial statements arranged according to the Financial Reporting Standard for large and medium sized enterprises (FRS for LMEs), Turkish Financial Reporting Standards (TFRS) and tax method law and an application
- Tez No: 627470
- Danışmanlar: PROF. DR. BAŞAK ATAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Ülkemizde BOBİ FRS öncesinde TFRS'lere uygun raporlama, KAYİK'ler ve TFRS'leri uygulamak isteyen bağımsız denetime tabi olan işletmeler tarafından yapılmaktaydı. Ancak bağımsız denetime tabi olup TMS/TFRS uygulamayan belli ölçütlere sahip işletmeler için de TFRS'ye uyumlu, yerel bir finansal raporlama setine ihtiyaç duyulmuştur. Bu amaçla yapılan çalışmalar sonucunda 01.01.2018 tarihi itibariyle Büyük ve Orta Boy İşletmeler İçin Finansal Raporlama Standardı (BOBİ FRS) yürürlüğe girmiştir. Bu standart seti, finansal tabloların hazırlanmasıyla ilgili herhangi bir başka standart setine gerek kalmadan, kabul edilebilir finansal raporlamanın gerektirdiği tüm özellikleri taşımaktadır. Bu çalışmanın amacı; BOBİ FRS, TMS/TFRS ve MSUGT/VUK raporlama sistemlerinin karşılaştırılarak benzerlik ve farklılıkların tespit edilmesi ve yapılan uygulamayla da vergi mevzuatına göre düzenlenmiş olan finansal tabloların, BOBİ FRS ve TFRS'ye göre yeniden düzenlenerek birbirleriyle karşılaştırılması ve elde edilen sonuçların yorumlanmasıdır.
Özet (Çeviri)
In our country, prior to FRS for LMEs, reporting in accordance with TFRS was done by enterprises that were subject to independent auditing, who wanted to implement PIEs (Public Interest Establisments) and TFRS. However, for companies that are subject to independent audit and do not apply TAS (Turkish Accounting Standards)/TFRS (Turkish Financial Reporting Standards), there is a need for a local financial reporting set that is compatible with TFRS. As a result of the studies carried out for this purpose FRS for LMEs entered into force as of 01.01.2018. This standard set has all the features required by acceptable financial reporting without the need for any other standard set related to the preparation of financial statements. The purpose of this study is the comparison of the FRS for LMEs, TAS/TFRS and the General Notification of Accounting System Application/Tax Method Law reporting systems to identify similarities and differences, and to compare the financial statements prepared in accordance with the tax legislation, and to interpret the results obtained according to the FRS for LMEs and TFRS.