Kınık ve çevresindeki Türk Dönemi eserleri
The monuments of Turkish Period in kinik
  1. Tez No: 627488
  2. Yazar: GÜLSÜM HÜMEYRA YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEYFULLAH PALALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 596
Özet
Kınık ve çevresi tarihin ilk dönemlerinden itibaren rağbet gören bir yerleşim yeri olmuştur. Karesi Beyliği'nin 1300 yılında kurulmasıyla birlikte bölge Türklerin eline geçmiştir. 1345 yılında Orhan Bey'in Bergama'yı almasıyla birlikte Osmanlı Devleti'nin sınırları içine dâhil edilmiştir. 24 oğuz boyundan biri olan“Kınık”Anadolu topraklarında birçok yerleşim yerinin adı olmuştur. Bunların arasında ilçe hükmünde olan tek yer, çalışmamızın konusu olan İzmir İline bağlı Kınık'tır. Kınık ilçe merkezi, kasaba ve köylerinde yapılmış olan bu çalışma, tarihî ve estetik değeri bulunan Türk eserleri incelenerek oluşturulmuştur. Bu bakımdan çalışmamız Giriş, Katalog, Değerlendirme ve sonuç, Eklerden oluşmaktadır. Katalog, mimâri eserler ve mezar taşları olarak tasnif edilmiştir. Mimâri eserler içinde; camiler, hamamlar, çeşmeler, köprüler, su kemerleri gibi yapılar incelenmiştir. Mezar taşları bölümünde ise hazire ve mezarlıklarda yer alan taşlar ölçükeri alınıp resimleri çekilip, kitâbeleri okunmak suretiylekatalog içinde yer almıştır. Çalışmanın genelinde eserlerin genel özellikleri, süslemeleri, tarihlendirilmesigibi hususlar üzerinde durulmuş, mevcut kitâbelere dayanarak bugün yanlış bilinen tarihlendirmeler düzeltilmiş ve bir değerlendirme yapılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Kınık and its surroundings have been a popular settlement since the early periods of history. After Karesi Beylic was established in 1300, the region was captured by the Turks. In 1345, Orhan Bey occupied Bergama and as a result, Kınık fell under the Ottoman administration.“Kınık”, one of 24 Oghuz tribes, has been used as a place name for several settlements in Anatolia. Among these, the only one which counts as a district under a province is Kınık, governmentally bound to İzmir. This study which conducted in the district centre, in towns and in villages of Kınık, has been constituted by analyzing Turkish works which have historical and aesthetical importance. In this regard, our study is composed of Introduction, Catalog, Evaluation and Conclusion and Appendix sections. The Catalog is classified as architectural works and gravestones. Within architectural works; mosques, baths, fountains, bridges and aqueducts have been analyzed. In the gravestones section, the stones present in hazire and graveyards have appeared in the catalog after they have been measured and pictured and their panels have been read. Overall, the basic properties, decorations and datings of the artefacts have been dwelled upon and based on present panels, misinformation and misdatings have been rectified to attain a better evaluation.