İzole koroner arter bypass greftleme operasyonu sonrasında yeni gelişen paroksismal ve persistant atrial fibrilasyonun postoperatif sonuçlar ve mortalite üzerine etkileri
  1. Tez No: 627551
  2. Yazar: FARID AHMEDOV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK ONAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Mehmet Akif Ersoy Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Giriş: Miyokardiyal koruma, cerrahi ve anestezik yöntemlerindeki ilerlemelere rağmen, atriyal fibrilasyon hala yaygın olarak görülmektedir.Postoperatif atriyal fibrilasyon izole koroner arter baypas greftleme uygulanan hastaların% 20-40'ında ve en sık postoperatif ikinci ve dördüncü günler arasında görülür.Önemli bir mortalite ve morbidite nedeni olarak kabul edilir.Bu çalışmanın amacı atriyal fibrilasyon gelişen izole koroner arter baypas greftlemesinde oral antikoagülan tedavi ile serebrovasküler oklüzyon ve mortalite arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. MATERYAL VE METOD: 2015 aralık - 2019 aralık CABG operasyonu geçiren 94 kadın ve 312 erkekten oluşan toplam 406 hasta dahil edildi. Hastaların Permanent AF (Grup 1) veya Paroksismal AF (Grup 2) olup olmadığına göre iki gruba ayrıldı. İki grupta ameliyat sonrası gelişen AF nin postoperatif dönemde serebrovasküler olay ve mortalite üzerine etkileri incelendi. RESULT: Permanent AF hastalarında hastane içi mortalite ( 12 (11.4%)& 10 (3.3%) p: 0.002) ve uzun dönem mortalite (17 (16.2%)&10 (3.3)
Özet (Çeviri)
Introduction: Despite the advances in myocardial protection, surgical and anesthetic methods, atrial fibrillation can still be commonly seen. Postoperative atrial fibrillation is seen in 20-40% of patients undergoing isolated coronary artery bypass grafting and most frequently between the postoperative second and fourth days. It is regarded as an important mortality and morbidity cause. The aim of this study is to investigate the relationship between oral anticoagulant therapy and cerebrovascular occlusion and mortality in isolated coronary artery bypass grafting developing atrial fibrillation. Materials and Methods: A total of 406 patients, who had CABG operation between March 2015 and December 2019, consisting of 94 women and 312 men, have been included in this study. The patients were divided into two groups, according to whether patients had Permanent AF (Group 1) or Paroxysmal AF (Group2). Also The patients who were discharged were divided into two groups according to whether they used oral antıcoagulanor not. effects of oral antıkoagulanuse on CVO and mortality were examined. Results: 406 Patients ıncluded in the study. The patients divided into two group, according to whether patients had Permanent AF (Group 1) or Paroxysmal AF (Group2).