Kadın ve erkeklerde apertura piriformis ölçülerinin karşılaştırılması ve bu ölçülerin nazal hava akım testleri ile korelasyonu
Comparison of the pyriform aperture dimension measurements in men and women and their correlation with subjective , objective tests
- Tez No: 627550
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLDEM DEVECİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Apertura piriformis (AP) yüz orta hatta bulunan ve maksiller kemiğin frontal çıkıntısı, nazal kemik ve anterior nazal spinle sınırlanan iskelet yapıdır. Bu, burnun majör komponentini ve iskelet burnun ön sınırını oluşturur. Bu çalışmanın amacı aksiyel ve sagital paranazal tomografi kesitlerinde AP'in genişlik ile uzunluğunun ölçülmesi, kadın ve erkeklerdeki AP değerlerinin karşılaştırılması ,bu değerlerin subjektif testler, akustik rinometri (AR) ve tepe nazal inspiratuvar akımmetre (TNİA) değerleri ile korelasyonunun yapılmasıdır. Bu prospektif gözlemsel çalışmada Ümraniye Eğitim Araştırma Hastanesi Kulak Burun Boğaz polikliniğine herhangi bir nedenle başvuran ve çekilmiş paranazal tomografi'si olan 165 hasta incelendi. Hastaların çekilen paranazal tomografilerinde apertura piriformisin uzunluk ve genişliği ölçüldü. Çekilen aksiyel kesitte her iki maksiller kemiğin nazal çıkıntısı arasındaki maksimum uzunluk ölçülerek apertura piriformisin genişliği belirlendi. Sagital kesitte nazal spinin görüldüğü ilk kesitte nazal spin ile nazal kemik alt sınırı arasındaki mesafe ölçülerek apertura piriformisin uzunluğu belirlendi.Bu ölçüler ile akustik rinometri ve tepe nazal inspiratuvar akımmetre sonuçları arasındaki korelasyona bakıldı. Kadınların apertura piriformis genişliği (APG) 21.3±1.57, erkeklerin 21.7±1.71 ölçülerek aralarında istatiksel olarak anlamlı fark izlenmemiştir. Erkeklerin apertura piriformis uzunlukları (APU) 34.9±3.04, kadınlarınki 31.3±2.31 ölçülmüştür. Erkeklerin apertura piriformis uzunluklarının kadınlara göre büyük olduğu tesbit edilmiştir.Kadın ve erkeklerin apertura piriformis ölçüleri ile akustik rinometri sonuçları arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki görülmemiştir. Ancak apertura piriformis ölçüleri ile tepe nazal inspiratuvar akımmetre sonuçları arasında korelasyon saptanmıştır. Yaş ile apertura piriformis genişliği arasında orta düzey korelasyon görülmüştür. AP ölçüleri ile SNOT22 arasında anlamlı ilişki görülmemiştir. Apertura piriformis ölçülerinin nazal solunum testleri ile ilişkisinin daha iyi anlaşılması için stenotik sınırın belirleneceği ileri klinik araştırmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
The piriform aperture is the skeletal aperture located in the middle part of the face and limited by the frontal processes of the maxillary bones, the nasal bones, and the anterior nasal spine. It corresponds to the anterior limit of the skeletal nose, and a major component of the size of the nose. The aim of this study was to evaluate the dimensions (width and length) of pyriform aperture in axial and sagittal paranasal CT scans, compare the dimensions in men and women, correlate it with subjective tests, acoustic rhinometry and peak nasal inspiratory flowmeter results. In this prospective observational study, 165 paranasal computed tomography scans of patients who visited Ümraniye Research and Training Hospital ENT department with any reason were reviewed. The width of pyriform aperture were determined by measuring maximal distance between the nasal processes of the opposite maxillary bones in axial scans. The length of the pyriform aperture was determined by measuring the distance between the nasal spin and the inferior margin of the nasal bone in the first section where the nasal spin was seen in the sagittal scan. The correlation between these measurements and acoustic rhinometry and peak nasal inspiratory flowmeter results were examined. A moderate correlation was observed between age and width of pyriform aperture. There was no statistically significant difference between pyriform aperture width of women by measuring 21.3 ± 1.57 and men by 21.7 ± 1.71. Pyriform aperture lengths of men were measured as 34.9 ± 3.04 and that of women was 31.3 ± 2.31. It has been determined that men's pyriform aperture lengths are higher than women. There was no statistically significant correlation between pyriform aperture measurements and the results of acoustic rhinometry. However, there was a correlation between pyriform aperture measurements and peak nasal inspiratory flowmeter results. There was no significant relationship between AP measurements and SNOT22. Further clinical studies are needed in order to better understand the relationship of pyriform aperture measurements with nasal functional tests.