Geçirilmiş batın cerrahisi olan hastalarda laparoskopik giriş noktalarından jain noktasının etkinliği ve komplikasyonları önleme başarısı
Success and effectiveness of preventing complications of jain point from laparoscopic entry points in patients with previous abdominal surgery
- Tez No: 627557
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR EROL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Bu prospektif tanımlayıcı çalışmanın amacı geçirilmiş batın cerrahisi ve batın içi adezyon ihtimali olan hastalarda Jain noktası olarak tanımlanan laparoskopik giriş noktasının güvenirliğinin, uygulanabilirliğinin ve komplikasyon oranlarının belirlenmesidir. Gereç ve yöntem: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Antalya Eğitim ve Eğitim Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde, 18 yaş üstü geçirilmiş batın cerrahisi olan ve herhangi bir jinekolojik tanı nedeniyle laparoskopik ameliyat olan 104 hasta çalışmaya alınmıştır. Tanımlayıcı bir çalışma olduğundan karşılaştırma grubu alınmamıştır. Preoperatif demogratif özellikleri, geçirilmiş cerrahi sayısı ve insizyon skarı kaydedilmiştir. Laparoskopik ilk giriş portu olarak Jain noktasından 5 mm'lik trokar ile batına girilmiş, varsa intraoperatif komplikasyonlar, batın içi yapışıklar ve postoperatif komplikasyonlar kaydedilmiştir. Bulgular: Daha önce batın ameliyatı geçirmiş 104 hastaya jinekolojik tanılarla laparoskopik ameliyat uygulandı. İlk giriş noktası olarak Jain noktası ve trokar olarak 5 mm'lik direk trokar kullanıldı. Toplamda 22 (% 21.2) hastada umbilikusta, 6 (% 5.8) hastada Lee-Huang noktasında, 2 (% 1.9) hastada Palmer noktasında ve 44 (%42.3) hastada ise diğer insizyon bölgelerinin altında adezyon tespit edildi. Hiçbir hastada bağırsak, büyük vasküler yaralanma ve pelvik organ hasarı gibi majör komplikasyon gerçekleşmedi. 5 (%4.8) hastada intraoperatif olarak port yerinde ekimoz-hematom oluştu. Sadece 2 (%1.9) hastada trokar yerinde postoperatif komplikasyon olarak yara yeri enfeksiyonu gelişti. Sonuç: Batın anatomisinin, batına giriş yerlerinin ve tekniklerinin olumlu olumsuz yanlarının iyi bilinmesi, batına ilk giriş komplikasyonlarını önlemede çok önemlidir. Jain noktası ciltte ve batın içinde önemli vasküler yapılardan uzak olması, sık kullanılan cerrahi insizyon yerlerine uzak olması ve majör bir komplikasyona neden olmaması nedeniyle geçirilmiş batın cerrahisi olan hastalarda güvenli bir şekilde batına ilk giriş noktası olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of this prospective descriptive study is to determine the reliability, applicability and complication rates of the laparoscopic entry point defined as Jain Point in patients with previous abdominal surgery and with the possibility of adhesion. Materials and Methods: Laparoscopic gynecological surgery was performed in 104 patients who had previous abdominal surgery over the age of 18 at the Antalya Education and Research Hospital Gynecology and Obstetrics Clinic. As the descriptive study, no comparison group was taken. Preoperative demographic properties, number of previous surgeries, and incision scar were recorded. As the first laparoscopic entry port, a 5 mm trocar was entered into the abdomen from the Jain point. Intraoperative complications, intra-abdominal adhesions and postoperative complications were recorded. Results: Laparoscopic surgery was performed in 104 patients who had history of abdominal surgery before, with gynecological diagnoses. As the first inlet port, a 5 mm direct trocar was used from Jain point. Adhesions were detected in the umbilicus in 22 (21.2%) patients, at Lee-Huang point in 6 (5.8%) patients, at Palmer point in 2 (1.9%) patients and under other incision sites in 44 (42.3%) patients. No patient had major complications such as bowel, major vascular injury, and pelvic organ damage. In 5 (4.8%) patients, ecchymosis-hematoma occurred at the port site intraoperatively. Only 2 (1.9%) patients developed wound infection as a postoperative complication at the port site. Conclusion: It is very important to know the anatomy of the abdomen, the places of access to the abdomen and techniques, to prevent complications of the first access to the abdomen. The Jain point can be safely used as the first entry point into the abdomen in patients with history of abdominal surgery, as it is far from important vascular structures in the skin and abdomen, away from common surgical incision sites and does not cause a major complication.