İstanbul'da satılan tavuk eti ve ürünlerindeki campylobacter türlerinin incelenmesi
Investigation of campylobacter species in chicken meatand products sold in Istanbul
- Tez No: 627564
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU İREM OMURTAG KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Food Hygiene and Technology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Tavuk eti ve ürünlerinde bulunan Campylobacter spp. tüm dünyada önemli bir gıda patojenidir. Tez çalışması kapsamında piyasada satışa sunulan açık ve paketli tavuk eti ve ürünlerinin Campylobacter spp. varlığı yönünden incelenerek farklı ürünlerdeki kontaminasyonun tespit edilmesi amaçlanmaktadır. Gereç ve yöntem: Market ve kasaplarda paketli veya paketsiz satışa sunulan bütün tavuk (n=25), but (n=25), göğüs (n=25) ve ciğer (n=25) olmak üzere toplam 100 numune mikrobiyolojik yönden incelemeye alınmıştır. Campylobacter sp. analizinde Bolton Broth ile numunelere önzenginleştirme ve sonrasında öze ile m-CCDA'ya ekim ve 42°C'de 48 sa süreyle mikroaerobik ortamda inkubasyon gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: Campylobacter spp. is an important foodborne pathogen all over the world. It is found in chicken meat and in its products. Within the scope of this thesis, open and packaged chicken meat and products sold in market were investigated regard to the presence and the frequency of Campylobacter sp. contamination. Materials and methods: A total of 100 samples, including chicken (n = 25), thigh (n = 25), breast (n = 25) and liver (n = 25), which were packaged or unpacked sold in markets, were microbiologically examined. For the analyses of Campylobacter sp. the samples were pre-enriched with Bolton Broth and then seeded to m-CCDA by loop drawing method and incubated at 42°C for 48h under microaerobic condition.