Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları Kliniği'nde 65 yaş ve üzeri yatan hastalarda kullanılan ilaçların beers kriterleri ve Avrupa Birliği listesine göre değerlendirilmesi
Evaluation of the drugs used in 65-years and over inpatients which are being treated in Adiyaman Education and Research hospital internal medicine clinic, according to the beers criteria and European Union list
  1. Tez No: 627565
  2. Yazar: TURGAY SELÇUK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURHAN BİLEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Yaşlanmayla karaciğer-böbrek fonksiyonları azalırken, kronik hastalıklar artmakta, her bir kronik hastalık için sürekli ve birden fazla ilaç kullanımı gerekmektedir. İlaçlar etkileşimlerine dikkat edilmeksizin reçete edildiğinde, yaşlıların ilaç yan etki riskleri artmaktadır. Bunları önlemek için sakıncalı ilaçları açıklayan kılavuzlar(Beers gibi) yayınlanmıştır. Araştırmamızda bir iç hastalıkları servisinde yatan yaşlıların, yatış süresince kullandıkları ilaçların, polifarmasi açısından ve güncellenen Beers kriterlerine ve Avrupa Birliği Uygunsuz İlaç Listesi'ne göre, uygun olup olmadıklarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Retrospektif özellik gösteren çalışmamız; bir iç hastalıkları kliniğine yatan 65 yaş ve üstü, 100 hasta içermiştir. Hastaların, güncel sağlık durumları ve sosyo-demografik özelliklerine ilişkin veriler, aynı kişilerin, yattıkları sürece kullandıkları ilaçlar sağlık kayıtlarından elde edilmiştir. Her bir yaşlının kullandığı ilaçlar, Beers-2012 kriterlerine ve Avrupa Birliği Uygunsuz İlaç Listesi'ne göre değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: As aging decreases liver-kidney functions, chronic diseases increase, and more than one drug should be used continuously for each chronic disease. When drugs are prescribed regardless of their interaction, the elderly patients have an increased risk of drug side effects. Guidelines describing the inconvenient drugs (such as BEERS) have been published to prevent these. In our study, it was aimed to evaluate whether the elderly people who are hospitalized in an internal diseases clinic are suitable for polypharmacy and the drugs used during hospitalization according to the updated BEERs criteria and the European Union List of Inappropriate Medications. Material and Method: Our retrospective study included 100 people aged 65 years and over who were admitted to an internal medicine clinic. Data on their current health status and socio-demographic characteristics, and the drugs used by the same people were obtained from their health records. The drugs used by each elderly person were evaluated according to the Beers-2012 criteria and the European Union inappropriate drugs list.