Deneysel sıçan osteoartrit modelinde UCMA'nın anti-osteoartritik etkisinin hyaluronik asit ve kortikosteroidler ile karşılaştırılması
Comparison of the anti-osteoartristic effect of UCMA with hyaluronic acid and corticosteroids on the experimental rat osteoartrit model
  1. Tez No: 627580
  2. Yazar: CEMİL EMRE GÖKDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDINER KALACI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Bu çalışmada, deneysel rat osteoartrit modelinde UCMA'nın anti-osteoartritik etkisinin hyaluronik asit ve kortikosteroidlerle karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Kırk adet erişkin erkek Wistar Albino rat 8'erli rastgele gruplara ayrıldı. Gruplar; kontrol, MIA, MIA+kortikosteroid, MIA+Hyaluronik asit, MIA+UCMA şeklinde belirlendi. Ratların sağ dizlerine intra-artiküler MIA injeksiyonu yapılarak OA modeli oluşturuldu. Üç günde bir olmak üzere, tedavi gruplarına toplamda 7 defa sağ dizlerine intraartiküler injeksiyon yapıldı. Deneylerin sonunda ratlar sakrifiye edilerek sağ diz eklem bölgeleri histopatolojik ve immünohistokimyasal analizler için alındı. Histopatolojik olarak Hematoksilen-Eozin Boyama, Safranin O & Fast Green FCF boyama, Toluidine Blue Boyaması yapılmıştır. İmmünohistokimyasal olarak BMP-2 ve Nf-κB boyaması yapılmıştır. Dejenerasyon seviyesi belirlenmesi amacıyla Mankin Skor Derecelendirme Sistemi kullanılmıştır. Bulgular: Kontrol grubuna kıyasla MIA grubunda Mankin skoru istatistiksel olarak anlamlı derecede arttığı belirlenmiştir (p< 0.05). Histopatolojik olarak UCMA, HA ve Betametazon asetat+betametazon disodyum fosfat gruplarında ise eklem kıkırdağının yapısında dejenerasyonların izlendiği fakat MIA grubuna kıyasla daha hafif seyrettiği gözlendi.
Özet (Çeviri)
Background and aim: In this study, we aimed to compare the anti-osteoarthritic effect of UCMA with hyaluronic acid and corticosteroids in the experimental rat osteoarthritis model. Methods: Fourty adult male Wistar Albino rats were divided into 8 random groups. Groups; was determined as control, MIA, MIA + corticosteroid, MIA + Hyaluronic acid, MIA + UCMA. OA model was created by injecting intra-articular MIA to the right knees of the rats. Intra-articular injections were applied to the right knees 7 times in total, once every three days. At the end of the experiments, the rats were sacrificed and the right knee joint areas were taken for histopathological and immunohistochemical analysis. Histopathologically, Hematoxylin-Eosin Staining, Safranin O & Fast Green FCF staining, Toluidine Blue Staining were performed. BMP-2 and Nf-κB staining was performed immunohistochemically. Mankin Score Rating System was used to determine the degeneration level. Results: It was determined that the Mankin score increased statistically significantly in the MIA group compared to the control group (p< 0.05). Histopathologically, UCMA, HA and Betamethasone acetate + betamethasone disodium phosphate groups observed that degenerations were observed in the structure of the articular cartilage but were milder than the MIA group.