Sıçan osteoartrit modelinde N-asetilglukozamin,glisin ve prolin'in intraartriküler enjeksiyon ilekıkırdak dokusuna etkisinin araştırılması vekarşılaştırılması: deneysel çalışma
Investigation and comparison of the effects of -acetylglucosamine, glycine and proline via intraartricular injection on cartilage tissue in a rat osteoarthritis model:An experimental study
  1. Tez No: 867987
  2. Yazar: OĞUZHAN GÖK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUHAN KURTULMUŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Sancaktepe Şehit Prof.Dr. İlhan Varank Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Giriş ve Amaç: Deneysel çalışmamızın amacı eklem içine uygulanabilen yeni bir molekülün etkinliğini Mono Sodyum Asetat ile oluşturulan kimyasal osteoartrit modelinde geleneksel Hyaluronik asit ile sıçan deney modeli üzerinden histopatolojik olarak değerlendirmek ve karşılaştırmaktır. Metod: Çalışmamızda 300 gram ortalama ağırlığa sahip 12 haftalık 40 adet Wistar-Albino cinsi Erkek ratlar randomize şekilde 4 eşit bölünmüş grupla planlandı. 1. Grup Kontrol Grubu oldu ve deneyin başından sonuna kadar herhangi bir tedavi almadı, 2. Grup Sf Grubu oldu ve deney başlangıcında Mono Sodyum Asetat ile kıkırdak hasarı oluşturulup erken evre osteoartrit oluşumu için 2 hafta bekledikten sonra sağ diz lateralinde 3 günde 1 olacak şekilde 7 kere ardışık Sf enjeksiyonu tedavisi aldı. 3. Grup Hyaluronik Asit Grubu oldu ve deneyin başlangıcında Mono Sodyum Asetat ile kıkırdak hasarı oluşturuldu ve erken evre osteoartrit oluşumu için 2 hafta bekledikten sonra sağ diz lateralinde 3 günde 1 olacak şekilde 7 kere ardışık Hyaluronik Asit enjeksiyonu tedavisi aldı. 4. Grup HA + NAG + Glisin + Prolin Grubu oldu ve deneyin ilk günü başlangıçta Mono Sodyum Asetat ile kıkırdak hasarı oluşturulup erken evre osteoartrit oluşumu için 2 hafta bekledikten sonra sağ diz lateralinde 3 günde 1 olacak şekilde 7 kere ardışık HA + NAG + Glisin + Prolin enjeksiyon tedavisi uygulandı. Deney başlangıcından 36 gün sonra hayvanlar sakrifiye edildi. Histopatolojik örnekler Mankin Histopatolojik Skorlama kriterleri için femur distal diafizi, patella ve tibia proksimalini içerecek şekilde artrotomi ile eksize edildi. Bulgular: 36. gün sakrifikasyon sonrası histopatolojik görüntüleme için Mankin Skorlaması kriterleri kullanıldı. Buna göre erken evre osteoartrit meydana gelen Grup 2, Grup 3 ve Grup 4'ün toplam skorları osteoartrit gelişmeyen kontrol grubuna göre yüksekti. İlgili gruplar kendi içlerinde kıyaslandıklarında toplam skor olarak HA + NAG + Glisin + Prolin tedavisi alan Grup 4, HA tedavisi alan Grup 3 e göre istatistiksel olarak anlamlı olarak düşüktür. (p0.05). Sonuç: Hayvan deneyi modeli üzerinde planlanan erken evre osteoartrit tedavisinde HA + NAG + Glisin + Prolin içeren viskosuplement intraartriküler kullanımı, histopatolojik olarak sıçan kıkırdak dokuya kondroprotektif olabileceği ve erken evre tedavide kullanılabilir bir alternatif olabileceği yönündedir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: The aim of our experimental study is to histopathologically evaluate and compare the effectiveness of a new molecule that can be applied into the joint in the chemical osteoarthritis model created with Mono Sodium Acetate and traditional Hyaluronic acid on a rat experimental model. Method: In our study, 40 12-week-old Wistar-Albino male rats with an average weight of 300 grams were randomly divided into 4 equal groups. The 1st Group was the Control Group and did not receive any treatment from the beginning to the end of the experiment. The 2nd Group became the Sf Group and after waiting 2 weeks for the formation of cartilage damage with Mono Sodium Acetate at the beginning of the experiment and the formation of early stage osteoarthritis, 7 times Sf treatments were applied on the lateral side of the right knee every 3 days. The 3rd Group was the Hyaluronic Acid Group, At the beginning of the experiment, cartilage damage was created with Mono Sodium Acetate, and after waiting 2 weeks for the formation of early stage osteoarthritis, they received 7 consecutive Hyaluronic Acid injection treatments on the lateral side of the right knee, once every 3 days. The 4th Group was the HA + NAG + Glycine + Proline Group, and on the first day of the experiment, cartilage damage was created with Mono Sodium Acetate and after waiting 2 weeks for the formation of early stage osteoarthritis, HA + NAG + Glycine + Proline was applied 7 times consecutively, every 3 days, from the lateral right knee. Animals were sacrificed 36 days after the beginning of the experiment. Histopathological samples were excised by arthrotomy, including the distal femur diaphysis, patella and proximal tibia, for Mankin Histopathological Scoring criteria. Results: Histopathological imaging performed after sacrifice on the 36th day and Mankin Scoring criteria were used. Accordingly, the total scores of Group 2, Group 3 and Group 4, with early stage osteoarthritis, were higher than the control group without osteoarthritis. When the relevant groups are compared within themselves, the total score of Group 4, which received HA + NAG + Glycine + Proline treatment, is statistically significantly lower than Group 3, which received HA treatment. (p0.05). Conclusion: Intra-articular use of viscosupplement containing HA + NAG + Glycine + Proline in the early stage osteoarthritis treatment planned on an animal experimental model may be histopathologically chondroprotective to rat cartilage tissue and may be a usable alternative in early stage treatment.