Computational heat and fluid flow analysis of an innovative plate for a plate heat exchanger
İnovatif geometriye sahip bir plaka tipi ısı eşanjörünün numerik ısı ve akış analizi
  1. Tez No: 627590
  2. Yazar: CENK BÜYÜKAŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BİLGİLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmada ANSYS Fluent programı kullanılarak kesikli sinüzoidal kanallarda iki boyutlu, viskoz, sıkıştırılamaz, tam gelişmiş laminar akış davranışı numerik olarak incelenmiştir. Çalışma için inovatif sinüzoidal bir geometri oluşturulmuş ve kullanılmıştır. Akış periyodik olarak tekrarladığından hesaplama sürecini kısaltmak adına periyodik sınır şartı kullanılmıştır. Ana hesaplamalar öncesi sonuçların güvenilirliği için validasyonlar yapılmıştır. Sinüzoidal dalga şiddeti, duvar kalınlığı, kesikli çizgiler arası yatay ve dikey boşlukların Nusselt sayısı, sürtünme faktörü ve ısıl iyileştirme sayısına etkisi incelenmiştir. Seçilen geometrinin farklı Reynolds sayılarındaki davranışı gözlemlenmiştir. Hız vektörleri ve hız konturları ile sıcaklık konturları da araştırılmıştır. Çalışmadan elde edilen sonuçlar bu kanal türünün Nusselt sayısını ve sürtünme faktörünü arttırdığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, heat transfer and fluid flow are numerically investigated for interrupted sinusoidal channels with ANSYS Fluent software under the assumptions of 2D viscous, incompressible, fully developed laminar flow. For this aim, an innovative sinusoidal geometry was created and used. Since the flow was periodically repeated, the periodic boundary condition was used to save computational time. Before the main computations, validations were performed to ensure the accuracy of the solutions. Effects of the sinusoidal wave amplitude, the thickness of the wall, space between interrupted channels, and vertical distances on Nusselt number, friction factor, and thermal enhancement factor were investigated for different Reynolds numbers. Velocity vectors, velocity contours, and temperature contours were also shown. Results from the study shown that this type of channel has increased the Nusselt number and friction factor due to the vortex generation.