Ceylanpınar (Şanlıurfa) ilçesi elma bahçelerinde elma içkurdu [Cydia pomonella (Linaeus, 1758) (Lepidoptera: Tortricidae)]'nun ergin popülasyon gelişimi ve bulaşıklık oranlarının belirlenmesi
Determination of population development and infestation rate of colding moth, [Cydia pomonella (Linnaeus, 1758) (Lepidoptera: Tortricidae)] in apple orchard in Ceylanpınar (Şanlıurfa)
  1. Tez No: 627589
  2. Yazar: NESRİN AKGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ÇIKMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Elma üretimi yapılan bölgelerde elmanın başlıca zararlısı olan Cydia pomonella, meyvelerde yüksek oranda kayıplara neden olmaktadır. Zararlının elmada oluşturduğu bu zararın önüne geçmek için, doğru zamanda doğru bir mücadele programı oluşturmaktır. Şanlıurfa Ceylanpınar ilçesinde 2018 yılında yürütülen bu çalışma, ilçeye bağlı; Yalçınkaya, Tekinler ve Düzova köylerindeki elma bahçelerinde yürütülmüştür. Bu çalışmada, elma içkurdu [Cydia pomonella (Linnaeus) (Lepidoptera: Tortricidae)]'nun zarar yoğunluğu, popülasyon dinamiklerinden ilk ergin uçuşu, popülasyon değişimi, popülasyonun yoğun olduğu dönemler, son ergin uçuşu, doğal şartlarda tahmini döl sayısı ve elma bahçelerindeki bulaşıklık oranının tespiti amaçlanmıştır. Bulaşıklık oranının tespiti için yere düşen meyvelerden haftalık olarak örneklemeler alınmıştır. Buna göre Ceylanpınar'da elma içkurdu bulaşıklık oranı %38-57 olarak değiştiği tespit edilmiştir. Ergin popülasyon değişimi eşeysel çekici tuzaklarla izlenmiştir; tuzaklar haftada bir kontrol edilmiştir. Elma içkurdunun Ceylanpınar şartlarında 3-4 döl verdiği tespit edilmiştir. Elde edilen verilere göre ilk ergin uçuşu 31 Mart'ta gözlenmiş olup son ergin uçuşu ise ekim ayının ikinci yarısına tekabül etmektedir. Zararlının ergin uçuş dönemi mart ayı sonunda başlamış olup ekim ayı ortasına kadar devam etmiştir. Zararlının doğada aktif kalma süresi 6.5-7 ay olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cydia pomonella, which is the main pest of apple in regions where apples are produced, causes high losses in fruits. To prevent this harm caused by the pest in apple, it is to create a right fighting program at the right time. This study, carried out in 2018 in Şanlıurfa Ceylanpınar district, belongs to the district; It was conducted in apple orchards in the villages of Yalçınkaya, Tekinler and Düzova. In this study, the harm intensity of apple sweetheart [Cydia pomonella (Linnaeus) (Lepidoptera: Tortricidae)], the first adult flight from the population dynamics, population change, periods when the population is dense, the last adult flight, the estimated number of offspring in natural conditions and the contamination rate in apple orchards detection is intended. Weekly samples were taken from the fruits falling on the ground to determine the rate of the dishes. Accordingly, it was determined that the rate of dishworm contamination in Ceylanpınar was 38-57%. Adult population change was monitored by sexually attractive traps; traps were checked weekly. It was determined that the apple cork in the Ceylanpınar conditions gave 3-4 offspring. According to the data obtained, the first adult flight was observed on March 31, and the last adult flight corresponds to the second half of October. The adult flight period of the pest started at the end of March and continued until mid-October. The duration of the pest's active in nature was determined as 6.5-7 months.