Buğday ve mısır üzerinde yerel diatom toprağının ürün yüzey uygulamasının bazı depolanmış tahıl zararlılarına karşı etkinliği
Efficiency of grain surface treatment of local diatomaceous earth on wheat and maize against some stored grain insects
- Tez No: 627606
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ARDA IŞIKBER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada, buğday ve mısır üzerinde yerel diatomit toprağının (Detech®) hem toz hem de püskürtme tek ve çift katman ürün yüzey uygulamalarının depolanmış tahıl zararlılarına, Sitophilus oryzea (L), Tribolium confusum du Val. ve Rhyzopertha dominica (F.) karşı etkinliği araştırılmıştır. Bu amaçla yürütülen biyolojik testlerde S. oryzea, T. confusum ve R. dominica erginleri tek ve çift buğday ve mısır katmanı üzerinde 1500 ve 2500 ppm (mg diatom toprağı/kg ürün) konsantrasyonlarında yerel diatom toprağının toz ve püskürtme uygulamlarına 7 ve 14 gün süreyle maruz bırakılmıştır. Yerel diatom toprağının toz ve püskürtme uygulamalarında ürün katmanın test edilen böceklerin ölüm oranları üzerine etkisi test edilen böcek türlerine, uygulama konsantrasyonuna ve tahıl çeşidine göre büyük farklılık gösterdiği görülmüştür. Genel olarak yerel diatom toprağının toz ve püskürtme uygulamasının çift buğday ve mısır katmanı üzerinde test edilen böceklere karşı etkinliği tek buğday ve mısır katmanı üzerindekine göre daha yüksek olduğu görülmüştür. Yerel diatom toprağının toz 1500 ppm çift buğday katmanı uygulamasında 14. gün sonunda %100 veya %100 yakın (%90-%100 arası) ölüm oranları T. confusum ve R. dominica erginlerinde görülürken tek buğday katman uygulamanda ise yalnızca S. oryzae erginlerinde görülmüştür. Yerel diatom toprağının toz 2500 ppm tek ve çift buğday katmanı uygulamasında 14. gün sonunda %100 veya %100'e yakın ölüm oranları test edilen tüm böcek türlerinde görülmüştür. Yerel diatom toprağının 1500 ppm püskürtme uygulamasında ise %100'e yakın ölüm oranı 14. gün sonunda yalnızca çift buğday katmanı uygulamasının S. oryzae erginlerde görülmüştür. Yerel diatom toprağının 2500 ppm püskürtme uygulamasında %100'e yakın ölüm oranı 7. ve 14. gün sonunda yalnızca çift buğday katmanı uygulamasının S. oryzae erginlerde görülmüştür. Mısır üzerinde yürütülen biyolojik testlerde yerel diatom toprağının 1500 ve 2500 ppm toz uygulamasında tek mısır katman üzerinde %100 veya %100'e yakın ölüm oranları 7. ve 14. gün sonunda yalnızca S. oryzae erginlerinde elde edilirken çift mısır katman üzerinde 7. ve 14. gün sonunda S. oryzae ve 14. gün sonunda R. dominica erginlerinde tespit edilmiştir. Tek ve çift mısır katmanları üzerinde yerel diatom toprağının 1500 ppm püskürtme uygulamalarına 7 ve 14 gün süre ile maruz bırakılan test edilen böcek türlerinin hiçbirinde %100 veya %100'e yakın ölüm oranları elde edilememiştir. Yerel diatom toprağının 2500 ppm püskütme uygulamasında %100'e yakın ölüm oranı 7. ve 14. gün sonunda yalnızca çift mısır katmanı üzerinde S. oryzae erginlerinde elde edilmiştir. Yerel diatom toprağının toz ve püskürtme uygulamalarında tahıl çeşidinin test edilen böceklerin ölüm oranları üzerine etkisi teste edilen böcek türlerine, uygulama konsantrasyonuna ve ürün katmanına göre büyük farklılık gösterdiği görülmüştür. Test edilen böcek türüne ve uygulama konsantrasyonuna göre değişmekle birlikte genel olarak yerel diatom toprağının tek ve çift katman toz ve püskürtme uygulamalarının test edilen böceklere karşı etkinliği buğday üzerinde mısır üzerindekine göre daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Buğday ve mısır üzerinde yerel diatom toprağının toz uygulamalarının test edilen böceklere karşı etkinliği püskürtme uygulamalarına göre daha yüksek olduğu görülmüştür. Ancak, yerel diatom toprağının uygulama yönteminin test edilen böceklerin ölüm oranları üzerine etkisi test edilen böcek türlerine, uygulama konsantrasyona ve tahıl çeşidine göre farklılık gösterdiği belirlenmiştir. Sonuç olarak, bu çalışmada yerel diatom toprağının (Detech®) buğday üzerine tek katman uygulamasından ziyade yığın haldeki buğdaya karıştırarak toz uygulamasının depolanmış tahıl zararlılarının mücadelesinde başarılı bir şekilde kullanılabilme potansiyeline sahip olabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, efficacy of dust and slurry treatments of local diatomaceous earth (Detech®) on mono- and double-layer of wheat and maize against stored grain insect pests, Sitophilus oryzae (L.), Tribolium confusum du Val. and Rhyzopertha dominica (F.), was investigated. For this purpose, in biological tests conducted S. oryzea, T. confusum and R. dominica adults were exposed to dust and slurry applications of local diatomaceous earth (DE) at a concentration of 1500 and 2500 ppm (mg DE / kg grain) on a mono- and double-layer of wheat and maize for 7 and 14 days. Biological tests indicated that the effect of grain layer treated by local DE dust and slurry on the mortality rates of the tested insects varied with tested insect species, application concentration and grain type. In general, the powder and slurry application of local DE was found to be more effective against tested insects on double-layer of wheat and maize than that on the mono-layer wheat and maize. In the double-layer wheat treated at 1500 ppm concentration of local DE dust, 100% or close to 100% (between 90% -100% mortality) mortality rates were observed in T. confusum and R. dominica adults after 14-days of exposure, while they were observed only in T. confusum adults in local DE dust-treated mono-layer wheat. In both the mono- and double layer wheat treated at 2500 ppm concentration of local DE dust, 100% or close to 100% mortality rates were observed in all tested insect species after 14-days of exposure. In double-layer wheat treated at 1500 ppm concentration of local DE slurry, close to 100% mortality rates were found only in S. oryzae adults after 14-days of exposure. In double-layer wheat treated at 2500 ppm concentration of local DE slurry, close to 100% mortality rates were observed only in S. oryzae adults after 7-days and14-days of exposure. For maize treatments, in the mono-layer maize treated at 1500 and 2500 ppm concentration of local DE dust, 100% or close to 100% mortality rates were found only in S. oryzae adults after 7-days and 14-days of exposure, while they were observed in only T. confusum adults in local DE dust-treated mono-layer maize after 7-days and 14-days of exposure and in R. dominica adults after 14-days of exposure. None of the insect species exposed to slurry applications of local DE at 1500 ppm of concentration on both mono- and double-layer maize for 7 and 14 days achieved 100% or close to 100% mortality rates. After 7-days and 14-days, 100% mortality rates were obtained only in S. oryzae adults in 2500 ppm local DE slurry-treated double-layer maize. In the dust and slurry applications of local DE, the effect of grain type on mortality rates of tested insects varied greatly with tested insect species, application concentration and grain layer. Although it varied with tested insect species and DE application concentration, it was found that the efficiency of local DE dust and slurry applications in mono- and double-layer against tested insect species was higher on the wheat than that on the maize. It was observed that the efficiency of the dust applications of local DE against tested insect species on the wheat and maize was higher than that of its slurry applications. However, the effect of application method of local DE on the mortality rates of the tested insects varied with tested insect species, application concentration and grain type. In conclusion, laboratory bioassays indicated that dust treatment of local DE formulation (Detech®) on wheat grain in bulk rather than a single layer surface can have potential to be successfully used for controlling stored grain insect pests.