Trietil amin baz varlığında hekzaklorosiklotrifosfazen ile bazı formil fenol türevlerinin tepkimesinden oluşan organosiklotrifosfazenlerin yapısı
Structure of organocyclotriphosphazenes formed from the reaction of hexachlorocyclotriphosphazene and some formyl phenol derivatives in the presence of triethyl amine base
  1. Tez No: 627607
  2. Yazar: SERCAN CANKATAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 30
Özet
Bu çalışmada, ile bazı formil taşıyan fenol türevlerinin tepkimeleri trietilamin varlığında hekza substitüe organosiklotrifosfazen elde etmek için gerçekleştirildi. Formil fenol türevi olarak 4-formil-fenol, 2-formil-fenol, 4-formil-3-metoksi-fenol, 4-formil-2-nitro-fenol ve 2-formil-6-metoksi-fenol bileşikleri kullanıldı. Yalnız, hekzaklorosiklotrifosfazen ile 4-formil-2-nitro-fenolün tepkimesinden hekza substitüe organosiklotrifosfazen oluştu. Fomril gruptan başka grup taşıyan 4-formil-fenol ve 2-formil-fenolden hem hekza substitüe hem de tetra substitüe organosiklotrifosfazenler oluştuğu belirlendi. Metoksi grup taşıyan formil-fenol türevleri olan 4-formil-3-metoksi-fenol ve 2-formil-6-metoksi-fenollerden çok sayıda organosiklotrifosfazenin oluştuğu belirlendi. Bileşiklerin yapıları 31P NMR spektroskopisiyle ve oluşan trietilamonyum klorür tuzunun miktarının belirlenmesinden ibaret olan gravmetrik analizlerle belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, the reactions of hexachlorocyclotriphosphazene with some formyl-phenol derivatives were performed to obtain hexa substituted organocyclotrifsophazene in the presence of triethylamine. 4-formyl-phenol, 2-formyl-phenol, 4-formyl-3-methoxy-phenol, 4-formyl-2-nitro-phenol and 2-formyl-6-methoxy-phenol were used as the derivatives of formyl phenol. The formation of hexa susbtitued organocyclotriphosphazene derivative was determined only in the reaction between hexachlorocyclotriphosphazene and 4-formyl-2-nitro-phenol. The formation of hexa and tetra substituted organocyclotriphophazene derivatives were found to consist of 4-formyl-phenol and 2-formyl-phenol, which carry no other group except the formyl group. A large number of organocyclotriphosphazene derivatives were determined to consist of 4-formyl-3-methoxy-phenol and 2-formyl-6-methoxy-phenol. The structures of the compounds were determined by 31P NMR spectroscopy and gravimetric analyses, which consisted of determining the amount of triethylammonium chloride salt formed.