1-formil-2-naftoldan yeni organosiklotrifosfazenlerin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterızatıon of new organocyclotrıphosphazenes from 1-formyl-2-naphthol
  1. Tez No: 627605
  2. Yazar: EMRE ÇAĞATAY KELEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalışmada, hekzaklorosiklotrifosfazen ile 1-formil-2-naftoksi tepkimesinden altı formil taşıyan hekza(2-formil-naftoksi)siklotrifosfazen %50 verimle elde edildi. Saf olarak ve iyi verimde elde edilen hekza(2-formil-naftoksi)siklotrifosfazenden altı imin taşıyan organosiklotrifosfazen elde etmek için hekza(2-formil-naftoksi)siklotrifosfazen ile anilin, 1-naftil amin, 3,4-dikloro-anilin, 2-hidroksi-anilin ve 4-hidroksi-anilinin tepkimeleri gerçekleştirildi. Tepkimede altı imin taşıyan organosiklotrifosfazenin oluştuğu belirlendi. Bileşiklerin yapıları FTIR ve NMR( 1H ve 31P) ile karakterize edildi.
Özet (Çeviri)
In this study, hexa(2-formyl-naphthoxy)cyclotriphosphazene bearing six formyl was obtained from the 1-formyl-2-naphthoxy reaction with hexachlorocyclotriphosphazene with 50% yield. Later, reactions between hexa(2-formyl-naphthoxy)cyclotriphosphazene and aniline, 1-naphthyl amine, 3,4-dichloro-aniline, 2-hydroxy-aniline and 4-hydroxy-aniline were realized. It was determined that six imin-bearing organocyclotrifosphazine was formed in the reaction. The structures of the compounds were characterized by FTIR and NMR( 1H and 31P).