Trend removal of ecg signal with LMS algoritm
EKG işaretinin taban seviyesinin LMS algoritması ile düzeltilmesi
- Tez No: 627608
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAMİ ARICA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışmada elektrokardiyogram sinyallerinin alınması esnasında istemsiz hareketlerden, elektrot ile cilt uyumsuzluğu veya hastanın nefes alıp vermesinden kaynaklanan herhangi bir hareket yüzünden sinyalin tabanında oluşan kaymalar LMS algoritması ile takip edilmiş ve tespit edilmiştir. Taban kayması işaretten çıkarılarak düzeltilmiştir. Bu amaçla taban işareti sabit ve doğrusal olarak iki şekilde modellenmiştir. İkinci model literatürde bulunmaz ve bu çalışmaya katkıda bulunmuştur. Sinyal boyunca sabit uzunluktakı bir pencere hareket etti ve her bir bölüme karşılık gelen model parametreleri hesaplanmıştır. Sabit model taban kaymasını doğrudan destekledi ve her pencerenin satır sonunda taban çizgisini çizdi. Bu yaklaşım MIH-BIH veri tabanı kayıtlarından alınan işaretlere uygulanmıştır. Sonuçlar gösterdiki doğrusal model sabit modelden daha hızlı uyum sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the LMS algorithm was applied to detect and track baseline introduced by involuntary movements during the acquisition of electrocardiogram signals, skin mismatch with electrode, or any movement caused by breathing or breathing of the patient (baseline wander). The baseline wander was removed from the signal and corrected. For this purpose, the baseline signal was described using two models: a varying constant and a line with a varying slope and constant. The latter is not found in the literature and is the contribution of this study. A fixed length window moved along the signal and the model parameters corresponding to the each segment were computed. The constant directly provided the baseline and the end of line of each window plotted the baseline wander. The results were reported by applying this approach to a simulated electrocardiogram signal and a real signal received from MIH-BIH database records. The outcome shows that modelling signal segment with a line adopts to the baseline faster than the constant model.