Swara ve waspas metotlarına dayalı bir performans değerlendirme modeli
A personnel performance evaluation model based on swara and waspas methods
  1. Tez No: 627617
  2. Yazar: GİZEM DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RIZVAN EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
İşletmeler varlıklarını sürdürebilmek için, rakiplerine karşı rekabet avantajı sağlamak zorundadır. Bunu sağlamak için de daha hızlı, daha etkin ve daha başarılı sistemler kurması gerekmektedir. Bu noktada insan kaynakları yönetimi ve performans değerlendirme sistemi önem kazanmıştır. Performans değerlendirme sistemi, işletmelerin vizyonu doğrultusunda hedeflerini belirlemesi ve bu hedeflerin çalışanların katılımı ile başarılmasını sağlarken aynı zamanda adaletli, sistemli ve ölçülebilir bir yöntemle çalışanların motivasyonunu destekleyen şirket başarısında etkili bir araçtır. Bu sistem, aynı zamanda ücretlendirme, çalışanın gelişimi, eğitim planlarının sağlanması ve diğer İK fonksiyonlarına temel oluşturacak çıktıyı sağlamak açısından da önemlidir. Bu çalışmada; lojistik sektöründe faaliyet gösteren özel bir şirketin Satış ve Pazarlama Departmanı için işletme hedeflerine bağlı, performans değerlendirme ölçütleri belirlenip bir Çok Kriterli Karar Verme Metotu olan Swara yöntemiyle ağırlıklandırılması gerçekleştirilmiştir. Ardından bu departman personelleri için bir değerlendirme yapılarak Waspas yöntemiyle performansları sıralanmıştır.
Özet (Çeviri)
In order to survive, companies must provide a competitive advantage over their competitors. In order to achieve this, it is necessary to establish faster, more efficient and more successful systems. At this point, human resources management and performance evaluation system gained importance. Performance evaluation system is an effective tool in the success of the company that supports the motivation of the employees in a fair, systematic and measurable way while determining the targets in line with the vision of the enterprises and achieving these targets with the participation of the employees. This system is also important in terms of remuneration, employee development, provision of training plans and providing the output that will form the basis for other HR functions. In this study; In the logistics sector, business objectives were determined on the basis of sales and marketing department, performance evaluation criteria were determined and weighted with Swara method which is a Multi Criteria Decision Making method. Then, performance values are listed for the personnel of a business sales department in the logistic sector with the Waspas method.