Yumuşak çeliğin poliakrilat esaslı malzemelerle akıllı kaplaması
Self-healing of mild steel with polyacrylate materials
  1. Tez No: 627616
  2. Yazar: MERVE KAYTANCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNÇ TÜKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Yumuşak çelik (ST37) poliakrilat esaslı polimer malzeme ile kaplanmıştır. Polimer malzeme içerisine molibdat, miristik asit kimyasalları ilave edilerek Harrison çözeltisi (%0.35 (NH4)2SO4, 0.05 NaCl) ortamında korozyon testleri yapılmıştır. Bu testler yapılırken kullanılan kimyasalların derişimleri değiştirilerek alınan sonuçlar kaplama olmayan yüzey ile ve ilave edilen kimyasallarla karşılaştırılarak sonuçlar yorumlanmıştır. Elde edilen sonuçlara göre polimer içerisine ilave edilen kimyasallarla korozyon direncinin arttığı görülmüştür. Özellikle %5 ve %10 miristik asit ilave edilen yumuşak çelik yüzeylerinden olumlu sonuç alınmıştır. Ayrıca Poliakrilat kaplama, çelik malzeme yüzeyinde fiziksel bariyer olarak etkindir ve korozif ortamdaki agresif bileşenlerin metale ulaşmasını engellemektedir. Ancak zamanla su almasına bağlı olarak, bariyer özelliği zayıflamaktadır. Bu durumda, kaplamanın koruyuculuğu kalınlığı ile doğrudan orantılıdır. Ancak dışarıdan bir etkiyle yüzeyde çizik meydana geldiğinde, hasarlı bölge savunmasızdır. Boya ve kaplamalar için uluslararası kabul gören testlerde, kaplamanın çizik performansı esas alınmaktadır. Bu nedenle de poliakrilar kaplamaya miristik asit ve molibdat katkılanarak, çizik performansı üzerine etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
It is coated with mild steel (ST37) polyacrylate polymer material. It contains corrosion tests from Harrison solution (%0.35 (NH4)2SO4, 0.05 NaCl). The concentrations of the chemicals used during these tests were compared with the uncoated surface and the added chemicals. According to the results obtained, it will be seen that the corrosion resistance increases with the chemicals added to the polymer. Choose positive results, especially from mild steel surfaces from where 5% and %10 myristic acid are added. In addition, the polyacrylate coating acts as a physical barrier on the surface of the steel material and prevents aggressive components in the corrosive environment from reaching the metal. However, due to the intake of water overtime, its barrier feature weakens. In this case, the protection of the coating is directly proportional to its thickness. However, when scratches occur on the surface with an external effect the damaged area is vulnerable. The internationally accepted tests for paints and coatings are based on the scratch performance of the coating. For this reason, myristic acid and molybdate are added to the polyacrylate coating and their effects on scratch performance are examined.