Türk popülasyonunda ortognatik cerrahi endikasyonu konulan hastaların pterygopalatine kanal lokalizasyonun ve morfolojisinin osteotomi güvenliği açısından retrospektif olarak incelenmesi
Investigation of pterygopalatine canal localization and morphology in terms of osteotomy safety of patients with orthognatic surgery indications in turkish population: Restrospective study
- Tez No: 627640
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN ALPAY KARASU
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Günümüzde insanların büyük bir bölümü dentofasiyal deformitelerden etkilenmektedir. Bu deformitelerinin bir kısmı basit yada komplike ortodontik giriĢimler ile tedavi edilebiliyorken, bazı deformitelerin çözümü için cerrahi yöntemlere ihtiyaç duyulur. Ortognatik cerrahi denilen bu operasyonlar uygulanırken bazı komplikasyonlar ortaya çıkmaktadır. Bu araĢtırmanın amacı; Türk popülasyonunda ortognatik cerrahi endikasyonu koyulan hastalardan alınan preoperatif konik ışınlı bilgisayarlı tomografiler üzerinde pterigopalatine kanal morfolojisini ve lokalizasyonunu belirleyerek cerrahi sırasında oluşabilecek komplikasyonları minimalize etmektir. Böylece operasyonlar daha hızlı, güvenli ve kontrollü bir şekilde yapılabilecektir. Araştırma ortognatik cerrahi endikasyonu konulan, dentofasiyal deformitesi olan, yaşları 18-50 arasında değişen, daha önce opere olmamış 53 hastadan alınan preoperatif konik ışınlı bilgisayarlı tomografiler üzerinde yapılmıştır. Burun tabanının 3mm üzerinden geçen bir aksiyel kesit alınarak, bu kesit üzerinde pterigopalatine kanaldan apertura piriformise (GPF-AP), Pterigopalatine kanaldan bukkal kemiğe (GPF-BBP), pterigomaksiller fissürün en dar kısmı (PP), Pterigopalatine kanaldan pterigomaksiller fissüre (GPF-PP) olan mesafeler ve pterigopalatine kanalın sagittal yönde çapı (Dap) ölçülmüştür. kanalın seyrinin izlendiği bir sagittal kesitte ise kanalın başlangıç noktasındaki (DS1), ortasındaki (DS2) ve sonlandığı noktadaki (DS3) çapları ölçülmüştür. ayrıca bu kesitte kanalın uzunluğu (LSa/LSo) ölçülmüştür. Sonuç olarak sağ tarafta DS2 değeri, sol tarafta GPF-BBP ve PP değeri erkeklerde kadınlardan istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulunmuĢtur. GPF-PP değeri ise Klas III hastalarda Klas II hastalardan istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulunmuştur. Sagittal kesit üzerinde değerlendirilen ölçümlerde ise kanal uzunluklarında (LSa/LSo) bulunan değerler erkeklerde istatistiksel olarak anlamlı derecede kadınlara kıyasla daha yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Nowadays most of people are affected of dentofacial deformities. While some these deformities can be treated by simple or complicated orthodontic treatment, some of them are needed surgical ways for treatment. Some complications arise while these operations called ortognatic surgery are being applied. The purpose of this study is to obtain preoperative CBCT images from orthognathic surgery indicated patients and evaluate the trace of pterygopalatine canal morphology which will help us to minimize the complications (nerve damage, bad splits ie) which can occur and shed light on the way performing these procedures faster, safer and more controllable. The study is done on preoperative CBCT images which are taken from 53 patients who are diagnosed as ortognatic surgical indication, have dentofacial deformities, between the ages 18-50 and have never been operated before. An axial cross-section was taken 3 mm above the base of the nose. On this cross-section, distances from the pterigopalatine canal to the apertura piriformis (GPF-AP), from the pterigopalatine canal to the buccal bone (GPFBBP), from the pterigopalatine canal to pterigomaxillary fissure (GPF-PP) also diameter of pterygopalatine canal and the narrowest part of the pterigomaxillary fissure (PP), were measured. In a sagittal cross-section where the course of the canal was followed, the diameters of the canal at the starting point (DS1), in the middle (DS2) and at the end point (DS3) were measured. In addition, the length (LSa / LSo) of the canal is measured in this section. As a result, DS2 values on the right side, GPF-BBP and PP values on the left side were found to be statistically significant higher in males than females. GPF-PP values were found to be statistically significant higher in Class III patients than in Class II patients. In the measurements evaluated on sagittal section, the values found in the canal lengths (LSa / LSo) were found to be statistically significant higher in males than in females.