İş sağlığı ve güvenliği yönetim sistemi performansının değerlendirilmesi
Performance evaluation of occupational health and safety management systems
- Tez No: 627639
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CELAL ÖZKALE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Industrial and Industrial Engineering, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Geçmiş yüzyıllara göre daha önem kazanan iş sağlığı ve güvenliği (İSG), işletme verimliliğini ve karlılığını artıran önemli faktörlerin başında gelmektedir. İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemleri, çalışanların sağlığını ve güvenliğini etkileyebilecek riskleri kontrol etmek ve aynı zamanda firmanın ilgili mevzuata kolayca uymasını sağlamak için tüm firmalara entegre olabilecek bir yapıdadır. Bununla birlikte, araştırmacılar etkili bir iş sağlığı ve güvenliği yönetim sisteminin tam olarak neyi ifade ettiğini tanımlamak ve ölçmek için çalışmalar yapmışlar ve İSG Yönetim Sistemi Temel Unsurlarını da içerecek birçok performans göstergeleri bulmuşlardır. Bir işletmenin İSG Yönetim Sisteminin yönetim ve çalışanlar tarafından benimsenmesi çok önemlidir. Ayrıca işletmeler iş yerine ve hedeflere yönelik bir İSG politikası oluşturmalı, tehlikeleri tanımlamalı, riskleri belirlemeli ve kontrol altına almalı, rolleri belirlemeli ve sorumluluklar verilmeli, gerekli eğitimleri aldırmalı ve İSG ile ilgili dokümantasyonları sağlamalıdır. Tüm bu süreçlerde çalışanların katılımı sağlanmalı ve sürekli iyileştirme yapılmalıdır. Bu çalışmada İSG Yönetim Sisteminin temel yapı taşlarına uygun anahtar performans göstergeleri oluşturularak Marmara Bölgesinde bulunan ve OHSAS 18001 İSG Yönetim Sistemi kullanan 7 firmanın çalışanlarına anket uygulanarak firmaların İSG Yönetim Sisteminin Etkinliğini ve Performansı değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Occupational Health and safety (OHS), which has become more important than in the past centuries, is one of the important factors that increase operating efficiency and profitability. Occupational Health and safety management systems are in a form that is integrated into all companies to control the risks that may affect the health and safety of employees, and at the same time, to ensure that the company easily complies with the relevant legislation. However, researchers have conducted studies to identify and measure what an effective occupational health and safety management system exactly stands for, and they have found many performance indicators, which also includes key elements of the OHS Management System. The adoption of the OHS Management System in a business by the administration and employees is very important. Additionally, businesses should establish an OHS policy for the workplace and objectives, identify hazards, discover and control risks, define the roles and the responsibilities, provide necessary occupational training and OHS-related documentation. Employee participation in all these processes should be ensured and continuous improvement should be managed. In this study, the efficiency and the performance of the companies' OHS Management System is evaluated by creating the key performance indicators in accordance with the OHS Management System basics and by analyzing the surveys conducted on the employees from 7 companies in Marmara Region which use OHSAS 18001 OHS Management System.