İzmir civarında yaşayan Türk Keleri Hemidactylus turcicus (Linnaeus, 1758)'un (Sauria: Gekkonidae) yaş yapısı ve büyüme parametrelerinin incelenmesi
Determination on age structure and growth parameters of Turkish gecko Hemidactylus turcicus (Linnaeus, 1758) (Sauria: Gekkonidae) in İzmir and it's vicinity
  1. Tez No: 627654
  2. Yazar: BARIŞ BURAK GÖĞEBAKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET MERMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmada İzmir civarından yaşayan Geniş parmaklı keler, Hemidactylus turcicus (Linnaeus, 1758)'un yaş yapısı, ömür uzunluğu, yaş - boy ilişkisi gibi bazı gelişim parametreleri hakkında bilgi edinilmesi amaçlanmıştır. 2018 yılında yakalanan toplam 38 (9 genç, 11 ♂♂, 18 ♀♀) bireyin femur kemiği iskelet kronolojisi yöntemi ile incelenmiştir. Elde edilen verilere göre; popülasyonda ortalama yaş gençlerde 1 yıl, erkeklerde 2 yıl, dişilerde 4 yıl olarak hesaplanmıştır. Cinsel olgunluğa erişme yaşı her iki cinsiyette de 3 yıl ve en yüksek yaş ise 5 yıl olarak belirlenmiştir. Yaş ve boy arasında kuvvetli bir ilişki olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine some developmental parameters of Hemidactylus turcicus (Linnaeus, 1758) living around İzmir, such as the age, longevity and the relationship between the age and the length. Cross-sections of femurs taken from 38 total samples captured in 2018 (9 juvenile, 11 ♂♂, 18 ♀♀,) collected around İzmir, were used for the study using skelotochronology. According to the results, the average age for juveniles in the population was 1 year, 2 years for males, 4 years for females. Age at sexual maturity for both males and females was 3 for the species and the estimated oldest age was 5 in the population. There was a significant relationship between age and length.