Tip 2 diabetes mellitus'lu hastalarda böbreklerin renal doppler ultrasonografi ve ultrasonelastografi ile birlikte değerlendirilmesi
Evaluation of kidneys with renal doppler ultrasonography and ultrasound elastography in patients with TYPE 2 diabetes mellitus
- Tez No: 627670
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SUNAY SİBEL KARAYOL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Bu çalışmada Tip 2 Diabetes Mellitus olan hastalarla sağlıklı gönüllülerin her iki böbrek parankiminin Shear-Wave Elastografi ve Renkli Doppler Ultrasonografi bulguları ile karşılaştırarak değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: 2019 yılı ilk 6 ayı içerisinde Harran Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastesi Endokrinoloji polikliniklerinden radyoloji bölümümüze yönlendirilen ek kronik hastalığı olmayan Tip 2 Diabetes Mellitus tanısı olan hastalar ile sağlıklı gönüllüler çalışmamıza dahil edildi. B-Mod ultrasonografi görüntüleme ile Tip 2 Diabetes mellitus tanılı hastalar ile sağlıklı gönüllülerin bilateral renal parankimden real-time shear wave elastografi yöntemi ile ölçüm yapıldı. Ölçülen değerler kayıt altına alındı. Ayrıca Renkli Doppler Ultrasonografi tekniğiyle yine Tip 2 Diabetes mellitus tanılı hastalar ile sağlıklı gönüllülerin Reziztif İndeks değerlerine bakıldı. Bulgular: Her iki grup arasında yaş ve cinsiyet bakımından anlamlı fark saptanmamıştır (p>0.05). Hasta grubunda sağ böbrek parankim elasto değeri 7,024 kPA, solda 6,90 kPA ölçüldü. Kontrol grubunda sağ böbrek parankim elasto değeri 4,14130 kPA, solda 4,11730 kPA olarak ölçüldü. Her iki grupta da sağ ve sol böbrek parankim elasto değerleri arasında istatiksel olarak anlamlı fark izlenmedi (p>0.05). Hasta grubunda sağ böbrek rezistif indeks değeri 0,5959, sol böbrek rezistif indeks değeri 0,5924 ölçüldü. Kontrol grubunda sağ böbrek rezistif indeks değeri 0,5218, sol böbrek rezistif indeks değeri 0,5210 ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, we aimed to evaluate patients with Type 2 Diabetes Mellitus and healthy volunteers by comparing Shear-Wave Elastography and Color Doppler Ultrasonography findings of both renal parenchyma. Materials and Methods: Patients with Type 2 Diabetes Mellitus who were referred to our radiology department from Harran University Education and Research Hospital endocrinology outpatient clinics in the first 6 months of 2019 and healthy volunteers were included in our study. B-Mode ultrasonography imaging of patients with Type 2 Diabetes mellitus and healthy volunteers were measured by real-time shear wave elastography from bilateral renal parenchyma.Measured values recorded.In addition, the Color Doppler Ultrasonography technique was used to determine the Resistive Index values of Type 2 Diabetes mellitus patients and healthy volunteers. Results: No significant difference was found between the two groups in terms of age and gender (p>0,05). In the patient group, the right kidney parenchymal elasto value was 7.024 kPA and 6.90 kPA on the left. In the control group, the right kidney parenchymal elasto value was 4,14130 kPA and 4,11730 kPA on the left. There was no statistically significant difference between right and left renal parenchymal elasto values in both groups (p>0,05). In the patient group, the right kidney resistive index value was 0.5959 and the left kidney resistive index value was 0.5924. In the control group, the right kidney resistive index value was 0.5218 and the left kidney resistive index value was 0.5210.