Distal radius uç kırıkları sonrası uzayan volar plak uygulamasının ağrı, fonksiyon ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effect of prolonged volar plate application on pain, function and quality of life after distal radius end fractures
- Tez No: 627706
- Danışmanlar: PROF. DR. DERAN OSKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Distal radius uç kırığı sonrası volar plakla tespit en sık kullanılan açık yerleştirme ve internal tespit yöntemidir. Bu çalışmanın amacı, distal radius uç kırığı sonrası volar plak tespiti olan hastaların ağrı, eklem hareket açıklığı, kavrama kuvveti, el fonksiyonu, özür düzeyi, hasta memnuniyeti ve yaşam kalitesi düzeylerini volar plağı çıkarılmış olan hastalar ile karşılaştırmaktır. Çalışmaya 20 volar plağı olan (ortalama yaş 46,25±16,12 yıl, 10K/10E, ortanca takip süresi 30 ay) ile 16 plağı çıkarılmış olan hasta (ortalama yaş 47,5±11,3 yıl, 9K/7E, ortanca takip süresi 38 ay) dahil edildi. Ağrı düzeyi McGill Ağrı Ölçeği, eklem hareket açıklığı universal gonyometre, kavrama kuvveti Jamar el dinamometresi ve pinchmetre, el fonksiyonu Jebsen-Taylor EI Fonksiyon Testi, özür düzeyi Kol, Omuz ve El Sorunları Anketi Türkçe versiyonu (DASH-T), memnuniyet düzeyi Vizüel Analog Skalası (VAS) ve yaşam kalitesi SF-36 anketi ile değerlendirildi. Volar plaklı ve plağı çıkarılmış olan hastaların ağrı, eklem hareket açıklığı, kavrama kuvveti, el fonksiyonu, özür düzeyi ve hasta memnuniyeti sonuçları benzerdi (p>0,05). Plağı olan hastaların emosyonel rol kısıtlılığı düzeyi plağı çıkarılmış olan hastalardan daha düşüktü (p0,05). Sonuç olarak, plaklı ve plağı çıkarılmış olan hastaların; ağrı, fonksiyon ve yaşam kalitesinin emosyonel rol kısıtlılığı hariç sonuçlarının benzer olduğu tespit edildi. Ayrıca, volar plak tespiti sonrası bazı komplikasyonların meydana gelebileceğinin bilinmesinin rehabilitasyon programı açısından oldukça önemli olduğu ve bu komplikasyonlar gelişmediği sürece volar plağın çıkarılması gerekmediği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
After the distal radius end fracture, volar plate fixation is the most common open reduction and internal fixation method. The aim of this study is to compare the pain, joint range of motion, grip strength, hand function, disability level, patient satisfaction and quality of life levels of patients with volar plate fixation after distal radius end fracture with patients whose volar plate was removed. Patients with 20 volar plates (mean age 46,25 ± 16,12 years, 10K / 10E, median follow-up time 30 months) and 16 plates removed (mean age 47.5 ± 11.3 years, 9K / 7E, median follow-up time 38 months) participated in the study. Pain levels with McGill Pain Scale, joint range of motion with universal goniometer, grip force with Jamar hand dynamometer and pinch meter, hand function with Jebsen-Taylor Hand Function Test, disability level with Arm, Shoulder and Hand Problems Questionnaire Turkish version (DASH-T), satisfaction level with Visual Analog Scale (VAS) and quality of life with SF-36 questionnaire were evaluated. Pain, joint range of motion, grip strength, hand function, disability level, and patient satisfaction were similar in patients with the volar plate and removed plate (p> 0.05). The emotional role limitation level of patients with plate was lower than patients with plate removed (p 0.05). As a result, patients with and without plate; pain, function and quality of life excluding emotional role limitation results were similar. In addition, it was concluded that knowing that some complications may occur after volar plate fixation is very important for the rehabilitation program and volar plate does not need to be removed unless these complications develop.