Yeni tanı çölyak hastaları ve en az altı ay glutensiz diyet alan çölyak hastalarının amino asit profilinin karşılaştırılması
Comparison of free amino acid profiles of new diagnosis celiac patients with healty control and diet celiac patients
  1. Tez No: 627740
  2. Yazar: ATİLLA ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECATİ YENİCE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Dünya'nın farklı yerlerinde çölyak hastalığı (ÇH) sıklığı yaklaşık %0.5-1'dir. ÇH'de, var olan genetik zeminde buğday, çavdar, arpa ve yulaftaki gluten ve gluten benzeri diğer tahıl proteinlerine karşı ömür boyu intolerans gelişir. Bu nedenle çölyak hastalarında malabsorbsiyon temel problemdir. Bu çalışmada yeni tanı alan çölyak hastalarının amino asit profilllerinin sağlıklı kontrol ve glutensiz diyet yapan çölyak hastalarıyla karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya yeni ÇH tanısı alan 40 hasta, ÇH teşhisi olan ve en az 6 aydır glutensiz diyet ile beslenen 40 hasta ve 40 tane de sağlıklı kontrol olgusu alınmıştır. ÇH tanısı klinikle beraber serolojik ve histopatolojik yöntemlerle konulmuştur. Anti-endemisyum IgA ve IgG, anti doku transglutaminaz IgA ve IgG testlerinden herhangi birinin pozitifliği seroloji pozitifliği olarak kabul edildi. Histopatolojik değerlendirme için modifiye MARSH skorlaması kullanıldı. MARSH 0 dışındaki herhangi bir puan histopatoloji açısından pozitif kabul edildi. Kontrol grubuna ise klinikle beraber serolojik ve/veya histopatolojik yöntemlerden en az biri ile ÇH dışlanan olgular alınmıştır. Üç farklı gruptan alınan nümuneler ön işlemden geçirildikten sonra LC-MS/MS cihazında (Shimadzu 8045) kanitatif analiz edildi. Bulgular: Yeni tanı grubundaki 40 hastanın 25'i (%62.5) kadın, yaş ortalaması 28.82±9.22, dağılımı 18-49 yaş idi. Diyet yapan gruptaki 40 hastanın 24'ü (%60) kadın, yaş ortalaması 30.42±8,81, dağılımı 18-45 yaş idi. Kontrol grubundaki 40 olgunun 25'i (%62.5) kadın, yaş ortalaması 30.35±7.89, dağılımı 18-47 yaş idi. Grupların yaş ve cinsiyet dağılımı benzerdi.
Özet (Çeviri)
Objective: The frequency of celiac disease (CD) in different parts of the world is approximately 0.5-1%. Lifetime intolerance to gluten and other gluten-like cereal proteins in wheat, rye, barley and oats develops on the genetic basis of CD. Therefore, malabsorption is the main problem in celiac patients. The aim of this study is to compare the amino acid profiles of newly diagnosed celiac patients with healthy control and gluten-free diets. Materials and Methods: Forty patients with newly diagnosed CD, 40 patients diagnosed with CD and fed on gluten-free diet for at least 6 months and 40 healthy controls are included in the study. The diagnosis of CD is made by clinical, serological and histopathological methods. Positivity of any of the anti-endemisium IgA and IgG, anti-tissue transglutaminase IgA and IgG tests is accepted as serology positivity. Modified MARSH scoring is used for histopathological evaluation. Any score other than MARSH 0 was considered positive for histopathology. In the control group, at least one of the serological and / or histopathological methods together with the clinic cases exculed CD are include. After pretreatment, samples from three different groups are analyzed qualitatively on the LC-MS / MS instrument (Shimadzu 8045). Results: 25 (62.5%) of the 40 patients in the new diagnosis group are female and the mean age is 28.82 ± 9.22 years, and the distribution is 18-49 years. 24 (60%) of the 40 patients in the diet group, are female, and the mean age is 30.42 ± 8.81 years, and the distribution is 18-45 years. Twenty-five (62.5%) of the 40 cases in the control group are female, mean age is 30.35 ± 7.89 and the distribution is 18-47 years. Age and gender distribution of the groups are similar.